statystyki

Nadzór budowlany wyjęty spod prawa

autor: Sławomir Wikariak05.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:18
budowa, dom, nieruchomości

W uzasadnieniu projektu nie wskazano zbyt szczegółowych powodów, dla których kontrole realizowane przez nadzór budowlany mają być wyjęte spod ogólnie przyjętych regułźródło: ShutterStock

 Organy nadzoru budowlanego będą mogły przeprowadzać kontrole w całkowicie dowolny sposób, bez obecności przedsiębiorcy, biorąc jedynie na świadka dowolną pełnoletnią osobę – ostrzegają Pracodawcy RP. Domagając się zmian w przepisach proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Chodzi o projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, będącej elementem reformy, której zwieńczeniem ma być kodeks urbanistyczno-budowlany. Pracodawcy RP nie zgłaszają do niego żadnych uwag, poza jedną, za to fundamentalną. Chodzi o kontrole przeprowadzane przez nadzór budowlany. Dzisiaj podlegają one zasadom wynikającym z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Zgodnie z nią, poza określonymi sytuacjami, kontrole muszą być zapowiedziane z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem, po doręczeniu upoważnienia, w obecności przedsiębiorcy lub wyznaczonej przez niego osoby i nie mogą trwać dłużej niż określoną liczbę dni w roku.

Zgodnie z projektem MIiB wszystkie te zastrzeżenia nie będą dotyczyć kontroli dokonywanych przez nadzór budowlany. Artykuł 18 projektu przewiduje bowiem generalne wyłączenie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie czynności podejmowanych przez te organy.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2017-10-05 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie, co się właściciel będzie pod nogami plątał. Jal co to zawsze będzie można ukarać go za nieprzedstawienie dokumentacji. A jak mu się nie podoba to niech idzie do sądu.!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane