statystyki

Nadzór budowlany wyjęty spod prawa

autor: Sławomir Wikariak05.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:18
budowa, dom, nieruchomości

W uzasadnieniu projektu nie wskazano zbyt szczegółowych powodów, dla których kontrole realizowane przez nadzór budowlany mają być wyjęte spod ogólnie przyjętych regułźródło: ShutterStock

 Organy nadzoru budowlanego będą mogły przeprowadzać kontrole w całkowicie dowolny sposób, bez obecności przedsiębiorcy, biorąc jedynie na świadka dowolną pełnoletnią osobę – ostrzegają Pracodawcy RP. Domagając się zmian w przepisach proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Chodzi o projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, będącej elementem reformy, której zwieńczeniem ma być kodeks urbanistyczno-budowlany. Pracodawcy RP nie zgłaszają do niego żadnych uwag, poza jedną, za to fundamentalną. Chodzi o kontrole przeprowadzane przez nadzór budowlany. Dzisiaj podlegają one zasadom wynikającym z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Zgodnie z nią, poza określonymi sytuacjami, kontrole muszą być zapowiedziane z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem, po doręczeniu upoważnienia, w obecności przedsiębiorcy lub wyznaczonej przez niego osoby i nie mogą trwać dłużej niż określoną liczbę dni w roku.

Zgodnie z projektem MIiB wszystkie te zastrzeżenia nie będą dotyczyć kontroli dokonywanych przez nadzór budowlany. Artykuł 18 projektu przewiduje bowiem generalne wyłączenie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie czynności podejmowanych przez te organy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2017-10-05 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie, co się właściciel będzie pod nogami plątał. Jal co to zawsze będzie można ukarać go za nieprzedstawienie dokumentacji. A jak mu się nie podoba to niech idzie do sądu.!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane