TK: Egzekucja wobec byłego wspólnika nie może pozbawiać go prawa do sądu

03.10.2017, 15:39; Aktualizacja: 03.10.2017, 17:28
Zawarta w zaskarżonym przepisie tzw. rozszerzona klauzula wykonalności co do zasady nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.

Zawarta w zaskarżonym przepisie tzw. rozszerzona klauzula wykonalności co do zasady nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.źródło: ShutterStock

Egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że przepis, który przewiduje możliwość takiej egzekucji, jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim dopuszcza brak dostępu do sądu dla byłego wspólnika.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2017-10-03 20:16) Zgłoś naruszenie 10

    Wyrok jest trafny. Byle w szale poprawiania prawa dostrzeżono, że dotyczy małego, malutkiego fragmentu rzeczywistości. Wspólnika, który nie był wspólnikiem w momencie, gdy toczyło się postępowania sądowe.I to wspólnika w postaci rzeczywistego człowieka. Obawiam się jednak, że będzie to wyrok tworzący olbrzymie problemy w innym kawałeczku rzeczywistości: w spółkach, których wspólnikami są inne osoby prawne. Tworach o tak (fikcyjnie) zmiennej strukturze, że nigdy nie będzie sytuacji, w której pełen skład "wspólników będzie uczestniczył w sporze sądowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane