statystyki

Kontrowersje wokół zastępców prezes warszawskiego sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.09.2017, 07:39; Aktualizacja: 18.09.2017, 08:35
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, zauważa, na razie ustawa korzysta z domniemania konstytucyjności, a KRS nie jest od oceny rozwiązań przyjętych przez ustawodawcę.źródło: ShutterStock

Nowo powołany wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie pokieruje pracą sędziów, którzy będą oceniać jego orzecznictwo. To budzi wątpliwości.

Nie gaśnie dyskusja na temat zmian kadrowych, jakich w zeszłym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Warszawie dokonał minister sprawiedliwości. Polegały one przede wszystkim na powołaniu na wakujące stanowisko prezesowskie sędzi Joanny Bitner.

Ale to roszady na stanowiskach wiceprezesów wywołały najwięcej emocji. A to m.in. dlatego, że po raz pierwszy minister sprawiedliwości sięgnął po uprawnienie pozwalające mu usuwać według własnego uznania prezesów i wiceprezesów sądów w trakcie trwania ich kadencji. Taka kompetencja ma przysługiwać szefowi resortu przez pół roku. Okres ten liczony jest od 12 sierpnia br., a więc od momentu wejścia w życie kontrowersyjnej noweli prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1452).

W wyniku decyzji Zbigniewa Ziobry z funkcji usunięto trzech wiceprezesów SO w Warszawie. Ich miejsce mają zająć Małgorzata Szymkiewicz-Trelka, która pokierować ma wydziałami cywilnymi, Dariusz Dąbrowski, który został wiceprezesem ds. gospodarczych, oraz Dariusz Drajewicz, który będzie czuwał nad pracą sędziów karnych. Najwięcej kontrowersji wywołuje ta ostatnia nominacja. Po pierwsze, dlatego że Drajewicz jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które w sierpniu zaapelowało, aby sędziowie nie przyjmowali stanowisk po wyrzucanych prezesach lub wiceprezesach. Sędzia Drajewicz najwyraźniej nie wziął sobie tego wezwania do serca. I dlatego też zarząd stowarzyszenia do końca miesiąca zamierza podjąć decyzję, czy złoży wniosek o usunięcie go ze swoich struktur.

Wątpliwości budzi bowiem również to, że Dariusz Drajewicz nie jest sędzią sądu okręgowego, a sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. To pierwszy tego typu przypadek. Możliwość postawienia na czele sądu sędziego orzekającego w niższej instancji wprowadziła wspomniana już nowela u.s.p. Od początku przepisy te były krytykowane. Na niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niosą, zwracała uwagę m.in. Krajowa Rada Sądownictwa. Wskazywano, że w praktyce taki prezes będzie kierował sądem, który będzie dokonywał kontroli orzeczeń wydanych przez niego w sądzie niższej instancji. A to, biorąc pod uwagę instrumenty, jakimi dysponuje prezes, może zagrażać sędziowskiej niezawisłości. „Sędziowie rozpoznający środek odwoławczy od orzeczenia wydanego przez osobę pełniącą w tym czasie funkcję prezesa mogą obawiać się ewentualnych negatywnych sankcji w przypadku wydania orzeczenia uchylającego lub zmieniającego wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji (...)” – ostrzegała rada, opiniując zmiany.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • o(2017-09-18 09:10) Zgłoś naruszenie 714

  oby było tak jak było, niektórzy dziennikarze tak nawołują

  Odpowiedz
 • Pantadeusz(2017-09-18 10:33) Zgłoś naruszenie 68

  Zgadzam sie z opiniami że wiekszość sedziow to uczciwi ludzie.Niestety o negarywnych i słusznych opiniach na temat sądownictwa zapracowała mniejszość.O ile dobrze pamietam Sąd Okregowy w Warszawie słynął z kontrowersyjnych wyrokow i jest tego jaskrawym przykładem

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista 3(2017-09-18 13:12) Zgłoś naruszenie 61

  Wydaje mi się, że źle pamiętasz.

  Odpowiedz
 • Zdziwiony2(2017-09-21 00:07) Zgłoś naruszenie 00

  Czy sędzia skazany prawomocnie za kradzież w sklepie czy w SO w Krakowie to sędzia "nieidealny" czy jakby złodziej ? Nie jestem pewien co miała na myśli Pani Prezes SN mówiąc: "nie wszyscy sędziowie są idealni". Może ktoś wie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane