Sprawa Piotra Tulei: Za pieniądze TK pisano projekty orzeczeń dla sędziego

07.09.2017, 12:34; Aktualizacja: 07.09.2017, 12:39
W czwartek portal wPolityce.pl opisał umowy, z których wynika, że w tym procederze brał udział także sędzia Piotr Tuleja.

W czwartek portal wPolityce.pl opisał umowy, z których wynika, że w tym procederze brał udział także sędzia Piotr Tuleja.źródło: ShutterStock

Portal wPolityce.pl dotarł do umów, które w latach 2014 - 2015 podpisał Trybunał Konstytucyjny z zewnętrznym konsultantem, który zobowiązał się do przygotowywania projektów orzeczeń, postanowień i analiz dla sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Piotra Tulei.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Mirek(2017-09-09 08:06) Zgłoś naruszenie 31

    A nie dotarli do umów zlecenia na projekty 45!!!!! postanowień,zarządzeń.......podpisanych przez sędziego Muszyńskiego.Wystarczy dokładniej poszukać ,min.na wczorajszych stronach GP.No ale czy obiektywizm i rzetelność kogoś "dziennikarzy" interesuje??????

    Odpowiedz
  • Mirek(2017-09-09 08:06) Zgłoś naruszenie 31

    A nie dotarli do umów zlecenia na projekty 45!!!!! postanowień,zarządzeń.......podpisanych przez sędziego Muszyńskiego.Wystarczy dokładniej poszukać ,min.na wczorajszych stronach GP.No ale czy obiektywizm i rzetelność kogoś "dziennikarzy" interesuje??????

    Odpowiedz
  • rene kolejorz(2017-09-08 16:42) Zgłoś naruszenie 54

    Podczas skoku na Trybunał w 2015 "argumentami" ilustrującymi rzekome "luksusy" w jakie opływają sędziowie TK było to, że mają własne gabinety z biurkiem, asystentów i że w budynku TK istnieje bufet. Ten gabinet i bufet to nawet dla "ciemnego ludu" było za wiele. Asystenci - jak widać nie, skoro się to teraz odgrzewa.

    Odpowiedz
  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2017-09-08 12:47) Zgłoś naruszenie 65

    Sprawa jest powazniejsza niz wielu to sie wydaje. Jezeli uzasadanienia do orzeczeń pisała podmiot zewnetrzny to od razu nasuwaja sie dwa pytania: - czy ten podmiot mial faktyczny wplyw na wydanie danego orzeczenia o tresci dla siebie korzystnej (np. pisał uzasadnienie pod "swoj" wyrok), - czy wyrok wydawal sedzia (iowe) cyz podmiot piszacy uzasadnienie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sceptyk(2017-09-08 10:21) Zgłoś naruszenie 56

    Panowie radcy prawni i adwokaci!!!! Otwiera się Wam fantastyczne źródło zarobkowania. Będąc wyznaczonym z urzędu zlecacie szwagrowi, żonie (jeśli prawniczka) lub komukolwiek napisanie apelacji. Podpisujecie umowę -zlecenia. potem faktura i wniosek do sądu o wypłatę kwoty z tejże umowy. W końcu sąd musi zapłacić, bo płaci za "inne niezbędne udokumentowane wydatki adwokata lub radcy". a przecież zlecenie żonie napisania apelacji było niezbędne, bo Wy w tym czasie np. macie wykłady albo szkolicie itp.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • @(2017-09-08 08:33) Zgłoś naruszenie 510

    A mnie interesuje, że za pieniądze podatników pan Jarosław ma prywatną ochronę, prywatną kosztowną szopkę każdego 10 i transport 18 na Wawel. Niech wysupła ze swojej kieszeni, nie mojej!

    Odpowiedz
  • windykaror(2017-09-08 07:30) Zgłoś naruszenie 146

    Teoretyczny TK. Gdzie są obrońcy demokracji i praworządności ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zasada proporcjonalności(2017-09-07 22:17) Zgłoś naruszenie 1913

    SK 32/14 - świetne uzasadnienie, wymagające analizy nie tylko polskiego ustawodawstwa i doktryny ale również w innych państwach. Biorąc pod uwagę, że godzina pracy prawnika renomowanej kancelarii kosztuje miedzy 150 - 800 euro, a napisanie takiego uzasadnienia musiało zając tygodnie to pieniądze są wręcz komicznie niskie. Żaden sędzia nie byłby w rozsądnym czasie napisać takiego uzasadnienia. To tak jakby lekarz miał samodzielnie przeszczepić serce. No ale populizm...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • orim(2017-09-07 20:39) Zgłoś naruszenie 349

    Czyli sędziowie TK pracowali po 2 - 3 dni w tygodniu w trybunale, zarabiali ok. 20000zł , jeszcze trzeba było zatrudniać fachowców z zewnątrz na zlecenie po to żeby sędziowie mieli czas dorabiać w innych miejscach

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pajuj(2017-09-07 19:04) Zgłoś naruszenie 1320

    A to wbrew sympatykom Pisu pokazuje, ze przynajmniej zlecano komuś jakieś analizy zewnętrzne. Jak povzytacie sobie wyroki TK z poprzednich lat to przynajmniej stoją one na bardzo wysokim poziomie prawnym i sa merytoryczne. Teraz zaś obowiązuje zasada, ze najlepiej nic nie robić, a jeśli juz to na zlecenie polityczne. Taka prawda niestety

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • o(2017-09-07 13:53) Zgłoś naruszenie 168

    takiemu to wolno

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sss(2017-09-07 13:45) Zgłoś naruszenie 237

    a co z kwestią praw autorskich w przypadku przygotowywania projektów orzeczeń i uzasadnień wyroków?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2017-09-07 13:06) Zgłoś naruszenie 2423

    A pani prezes TK nota bene żona "Wolfganga" jest taka pracowita ,że aż widać po ilości wydanych wyroków!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Mecenas(2017-09-07 13:00) Zgłoś naruszenie 4025

    całe szczęście, że PiS posprzątał po tym syfie jaki był w Trybunale Konstytucyjnym....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz