statystyki

Minister ustanowi kulturalne programy pomocowe

autor: Emilia Świętochowska06.09.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.09.2017, 09:55

 Szef resortu kultury będzie mógł łatwiej rozporządzać dotacjami zagranicznymi na przedsięwzięcia kulturalne. Umożliwi to ustawa, której projekt resort właśnie przedstawił.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami udzielanie pomocy publicznej na kulturę i ochronę jej dziedzictwa bez dodatkowych procedur (zwłaszcza obowiązku każdorazowej notyfikacji Komisji Europejskiej) jest dopuszczalne w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020”, czyli polityki spójności. Zasady i tryb finansowania są określone w rozporządzeniu ministra wydanym na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz.U. z 2016 r. poz. 217, 1579 i 1948). Rzecz w tym, że projekty kulturalne są dotowane nie tylko ze środków unijnych, lecz także innych źródeł zagranicznych, np. z funduszy norweskich oraz dotacji z mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (minister kultury jest ich operatorem). Do tej pory brak było jednak regulacji ustawowej, która upoważniałaby szefa resortu do wydawania w tej sprawie rozporządzeń precyzujących zasady udzielania wsparcia beneficjentom w ramach programów pomocowych, jak w przypadku polityki spójności. To zaś wiązało się z koniecznością dopełnienia dodatkowych procedur.

Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ma naprawić tę lukę. Zgodnie z projektowanym art. 5a minister uzyska uprawnienie do ustanawiania w rozporządzeniach programów pomocowych. Nie będzie to obowiązkowe, lecz uzależnione od dostępności funduszy zagranicznych.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane