statystyki

Minister ustanowi kulturalne programy pomocowe

autor: Emilia Świętochowska06.09.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.09.2017, 09:55

 Szef resortu kultury będzie mógł łatwiej rozporządzać dotacjami zagranicznymi na przedsięwzięcia kulturalne. Umożliwi to ustawa, której projekt resort właśnie przedstawił.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami udzielanie pomocy publicznej na kulturę i ochronę jej dziedzictwa bez dodatkowych procedur (zwłaszcza obowiązku każdorazowej notyfikacji Komisji Europejskiej) jest dopuszczalne w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020”, czyli polityki spójności. Zasady i tryb finansowania są określone w rozporządzeniu ministra wydanym na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz.U. z 2016 r. poz. 217, 1579 i 1948). Rzecz w tym, że projekty kulturalne są dotowane nie tylko ze środków unijnych, lecz także innych źródeł zagranicznych, np. z funduszy norweskich oraz dotacji z mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (minister kultury jest ich operatorem). Do tej pory brak było jednak regulacji ustawowej, która upoważniałaby szefa resortu do wydawania w tej sprawie rozporządzeń precyzujących zasady udzielania wsparcia beneficjentom w ramach programów pomocowych, jak w przypadku polityki spójności. To zaś wiązało się z koniecznością dopełnienia dodatkowych procedur.

Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ma naprawić tę lukę. Zgodnie z projektowanym art. 5a minister uzyska uprawnienie do ustanawiania w rozporządzeniach programów pomocowych. Nie będzie to obowiązkowe, lecz uzależnione od dostępności funduszy zagranicznych.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane