statystyki

Matka nie zapłaci za blokowanie ojcu kontaktów z dzieckiem

autor: Patryk Słowik04.09.2017, 17:00
rozwód, dziecko

Sąd uznał także, iż zgłoszenie żądania zapłaty zadośćuczynienia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.źródło: ShutterStock

Dobro rodziny sprzeciwia się temu, by matka dziecka musiała zadośćuczynić jego ojcu za to, że uniemożliwiała mu kontakt z małoletnim synem. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie.

„Działanie powoda, dochodzącego od matki jego dziecka, wychowującego to dziecko i opiekującego się nim, z którym ma dobry kontakt, bardzo znacznej kwoty, w realiach możliwości finansowych matki dziecka nie zasługuje na aprobatę. Zdaniem sądu takie zachowanie powoda jest szykaną wobec pozwanej i nie stanowi to wyrazu uczuć, jakimi winien wykazywać się ojciec względem dziecka” – wskazał sąd.

Sprawa rozpoczęła się w lutym 2016 r. Wówczas mężczyzna wniósł przeciwko swojej byłej partnerce powództwo. Wezwał w nim o zakazanie pozwanej naruszania dóbr osobistych w postaci prawa do utrzymania kontaktu z synem oraz zasądzenie zadośćuczynienia w kwocie 10 tys. zł za doznaną krzywdę.

Rodzice dziecka byli ze sobą w stałym konflikcie. Po rozstaniu sąd określił, że dziecko zostało przy matce, natomiast ojciec miał prawo z nim regularnie się widywać. Te kontakty były jednak wpierw utrudniane, a potem uniemożliwiane przez kobietę oraz jej rodzinę. Stąd, po podjęciu wielu innych działań, pozew. Roszczenie zostało oparte na art. 24 k.c. w związku z art. 448 k.c.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (83)

 • Borys(2017-09-04 20:28) Zgłoś naruszenie 9811

  I mamy sąd w całej krasie jedno może bezkarnie łamać postanowienia sądu a duga strona jak domaga się sprawiedliwości to szykanuje sprawce i to norma jaka się w Polsce prezetuje jako jednolitosc orzeczeń

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mecenas(2017-09-05 10:52) Zgłoś naruszenie 8818

  Polska to chyba jedyny kraj, który uprawia dyskryminacje mężczyzn, w majestacie prawa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Adaś (2017-09-04 21:20) Zgłoś naruszenie 7017

  A następnie mamuśka mówi że to taki zły tatuś bo się nie interesował dzieckiem!! Znam to z doświadczenia. Była dostawała alimenty na dziecko dobrowolnie nie przez jakieś tam sądy płaciłem tylko tak od serca. Widywałem się z dzieckiem regularnie było wszystko OK!! Do czasu!!! Do czasu jak poznała nowego wymarzonego faceta który miał swoje dzieci i płacił alimenty tyle tylko że wyższe niż moje. Nagle dostałem wezwanie do sądu o alimenty!!! I od tego czasu płaciłem z nakazu. A przy wyjściu z "sądu" zapytałem się kiedy mogę zobaczyć się z dzieckiem- odpowiedź? Jak napiszę o widywanie się z dzieckiem do sadu. Moja reakcja? Zacisnąłem zęby i od tego czasu nie widziałem się z dzieckiem. Teraz ma 25 lat i po za nazwiskiem nic mnie z nim nie łączy. To zupełnie obca osoba. Tak mamusie tak zastanówcie się co robicie!! Wojna przy pomocy dzieci nie jest rozwiązaniem!!!

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Kasia(2017-09-05 13:16) Zgłoś naruszenie 617

  LUBLIN i wszystko jasne. Przecież to wspieranie przemocy wobec dziecka! W Sądzie Okręgowym siedzą osoby które jawnie działają na niekorzyść dzieci. Legendy krążą o sędziach 3 wydziału rodzinnego SO, bezwzględności i okrucieństwie wobec dzieci. Ich wyczyny izolowania dzieci od rodzica, wymagają interwencji z zewnątrz, bo nikt w Lublinie nie zabierze się za tą stajnie Augiasza. SKANDAL! A sądy chcą być bliżej ludzi, tymczasem krzywdzą najmłodszych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tomasz C.(2017-09-04 19:13) Zgłoś naruszenie 558

  Trudno odnieść się wyczerpująco do tej konkretnej sprawy, nie znając akt, ale co do zasady, fatalne orzeczenie w swoich skutkach dla ojców. A czyż szykaną zdaniem Sądu nie było aby utrudnianie a następnie uniemożliwienie kontaktu z własnym dzieckiem? Niestety pokutuje ciągle przekonanie że matka, nie wiadomo jaka by nie była, jest lepszym rodzicem od najlepszego ojca.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • MW(2017-09-05 20:13) Zgłoś naruszenie 4517

  Szmata powinna dostać dożywocie za znęcanie się nad dzieckiem i nad ojcem. A przede wszystkim za spowodowanie nieodwracalnej traumy i regresu rozwojowego u dziecka.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Zibi(2017-09-05 12:12) Zgłoś naruszenie 396

  do pana "prawnik - Szczecin" a dlaczego to Ojciec ma "prosic o kontakty" moze mi pan prawnik wytlumaczy slowo kontakty? nie znam calego orzeczenia wiec mi o tyle latwiej ze teraz pana zapytam w swoim przypadku. Mam dziecko z kobieta nie bedaca moja zona, dlaczego zatem to ja mam starac sie o kontakty a nie ona? jaka jest wykladnia? bo pierwsza dziecko zameldowala u siebie? i to wszystko? ja lepiej zarabiam, moge dziecku lepsza przyszlosc zapewnic, od niej nawet nie potrzebuje alimentow. To podejmie sie pan tematu panie prawniku ze szczecina?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawnik Lublin(2017-09-05 12:20) Zgłoś naruszenie 375

  Panie "prawnik -Szczecin" , to niesamowite jak bardzo agresywny jesteś wskazujac na słusznośc swoich przemysleń. ;) Nie czytałem orzeczenia, nie czytałem całego artykułu i byłbym daleki od ferowania konkretnych ocen, jednak lead tego artykułu prowadzi do uzasadnionych obaw, biorąc pod uwagę tendencje orzeczniczą w sprawach o kontakty/wykonywanie kontaktów w odniesieniu do ojców. Jesli w artykule wskazane jest, że ojciec wyczerpał wszelkie możliwosci egzekwowania kontaktów ustalonych przez sąd - to nalezy przyjąć, że korzystał z instytucji art. 598(15) kpc i 598 (16) kpc, być moze próbował też zmienić orzeczenie sadu w zakressie ustalenia miejsca zamieszkania dzieci, lecz nie przyniosło to skutku. W takim układzie jak miał w inny sposób dochodzić swoich praw? Może i orzeczneie słuszne, ale jeżli na jego podsatwie mozna wyprowadzić wnioski, iż: "Dobro rodziny sprzeciwia się temu, by matka dziecka musiała zadośćuczynić jego ojcu za to, że uniemożliwiała mu kontakt z małoletnim synem" to jest to argumentacja kuriozum. Bo w takim układzie, czy dobro rodziny nie wymaga tego aby ojciec mógł wykonywac kontakty z dzieckiem w sposób zgodny z orzeczeniem sądu i nie zakłócany przez matkę dziecka ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Radca(2017-09-05 13:17) Zgłoś naruszenie 356

  Nie wobec ojców fatalne, ale wobec dzieci.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kasia(2017-09-05 13:58) Zgłoś naruszenie 358

  Mój partner jest w identycznej sytuacji jego była uniemożliwia kontakt z dzieckiem złożony jest wniosek do sądu ale czekamy na rozprawę dobro dziecka najważniejsze ale nie w polskich sądach gdzie prawo ojca jest dyskryminowane

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Represjonowany(2017-09-08 03:26) Zgłoś naruszenie 325

  Pozbawianie dziecka kontaktów to przemoc wobec dziecka, represjonowanie niepełnoletniej osoby, świadome przestępstwo. Często wspierane przez doradztwo specjalistów, wspólników działalności przestępczej na szkodę i uszczerbek zdrowia dzieci.. Sądy i inne instytucje oraz specjaliści nie mają prawa ograniczać dziecku żadnych praw do odwiedzin i rodziny.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Represjonowany(2017-09-08 04:38) Zgłoś naruszenie 305

  Należy wziąć pod uwagę że dzieci są często poprostu zakładnikami. Nie tylko ograniczający rodzic na tym kożysta ale też doradcy. Wszystkie dokumenty sporządzane do instytucji powinny zawierać dane doradców i sporządzających. Żeby gdy dzieci dorosną mogły sprawdzić kto szastał ich życiem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • NICKI(2017-09-05 21:14) Zgłoś naruszenie 2959

  W końcu prawidłowa postawa sądu dbająca o dobro dziecka i troskliwej matki ponoszącej ciężar wychowania i zapewnienia godziwego bytu i utrzymania swojemu dziecku, a nie jakieś tam nieuzasadnione roszczenia zrypanego ojca który po rozwodzie poczuł się dopiero urażonym postępowaniem matki i nagle zapałał miłością do dziecka . BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Michal(2017-09-05 21:04) Zgłoś naruszenie 2410

  Witam Panstwa. Znam tego ojca osobiscie . prawie ze popadl w depresje nie mogl jesc ani spać a bardzo ciężko pracował w wyniky czego zapadl na bardzo ciężką i smiertelna chorobę . szpital długotrwałe leczenie ale jakos z tego wyszedł. U jego dziecka w okresie alienacji zdiagnozowano dyslalie i zaburzenia mowy sad niczego nie wziął pod uwage . z tego co wiem do tej pory nie jest ustalone miejsce pobytu dziecka przy matce

  Odpowiedz
 • RR(2017-09-05 12:48) Zgłoś naruszenie 204

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/903886,utrudnianie-kontaktu-z-dzieckiem-to-naruszenie-dobr-osobistych.html

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Łukasz (2017-09-12 18:32) Zgłoś naruszenie 185

  Sędziego powinni pozbawić prawa do wykonywania zawodu. Skrajna ignorancja i niekompetencja. Złamanie wszelkich zasad panujących w społeczeństwie. Wstyd mi,że mieszkam w PO-lsce...

  Odpowiedz
 • Sebastian(2017-09-05 21:18) Zgłoś naruszenie 142

  Do prawnik szczecin Podaj maila a wysle ci wszystkie wnioski i postanowienia sądu na moim miejscu dawno bys sie powiesil

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ST4CBN(2017-09-08 10:36) Zgłoś naruszenie 133

  "ORLICE" nie przewidziały jednak, że własną biernością napisały TESTAMENT za ojca przyczyniając się do wydziedziczenia dziecka ( wcześniej twierdziły, że robią to dla dobra dziecka). POLSKA nie jest państwem prawa, a "ORLICE" nawet nie wiedzą na czym polega niezawisłość. W ostatnich latach coraz więcej ojców decyduje się na spisanie testamentu w którym dziecko zostaje wydziedziczone z powodu utraty więzi i kontaktów ojca z dzieckiem. Wrogość z jaką emanuje państwo ( "ORLICE" orzekające w imieniu RP ) sprawia, że w razie wojny mężczyźni zaczną masowo odmawiać służby w wojsku i obrony ojczyzny, która w rzeczywistości dla zwykłych obywateli staje się wrogiem nr 1.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • dziadek(2017-09-04 20:45) Zgłoś naruszenie 123

  art 32 Konstytucji - >> lekturę proponuję

  Odpowiedz
 • dexlab(2017-09-06 00:24) Zgłoś naruszenie 95

  Jak można zablokować kontakt z dzieckiem,czy naprawdę język polski jest taki trudny?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane