statystyki

Niejasne prawo do rozwodu. SN rozwiąże spór o możliwość zakończenia związku

autor: Anna Krzyżanowska10.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.08.2017, 08:30
obrączki,ślub, małżeństwo

W nauce przyjmuje się, że możliwość zawarcia małżeństwa z ubezwłasnowolnionym częściowo powinna być badana przez pryzmat art. 12 kodeksu rodzinnego i opiekuńczegoźródło: ShutterStock

Czy częściowo ubezwłasnowolniony małżonek może samodzielnie wnieść powództwo o formalne zakończenie związku? Na to pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy.

Jeden z sądów apelacyjnych zwrócił się do SN (sygn. akt III CZP 66/17), aby ten zrewidował pogląd wyrażony ponad 50 lat temu. Chodzi o postanowienie z 8 września 1966 r., w którym Sąd Najwyższy doszedł do przekonania, że osoba częściowo ubezwłasnowolniona może posiadać zdolność procesową w sprawie o rozwód (sygn. akt I CR 269/66). Było to jedno z pierwszych orzeczeń wydanych pod rządami nowego kodeksu postępowania cywilnego, który wszedł w życie 1 stycznia 1965 r. Z biegiem czasu stanowisko SN zaczęła jednak kontestować część doktryny prawniczej.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 65 par 2 k.p.c. osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych może występować do sądu w sprawach wynikających z czynności prawnych, do których dokonywania samodzielnie jest uprawniona.

Między innymi na tej podstawie sąd okręgowy w B. odrzucił pozew złożony przez częściowo ubezwłasnowolnioną H.B., która chciała rozstać się z mężem z orzeczeniem o jego winie za rozpad związku. Rozpoznający sprawę sąd uznał jednak, że powódka posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym nie może wytoczyć powództwa o rozwód. Na żądanie kobiety mógłby to uczynić jej kurator po wcześniejszym uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Arletta Bolesta(2017-08-26 14:35) Zgłoś naruszenie 10

    Natomiast nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

    Odpowiedz
  • beloved(2017-08-10 20:27) Zgłoś naruszenie 01

    Czy byly/a zachowuje np. prawo,zeby nie trzymac bylego/bylej popodlaczanego rurkami do maszynerii podtrzymujacej zycie?A jak jest z tymi, no,polisami?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane