statystyki

Tak dla prawa do odwołań w przetargach ochroniarskich

autor: Sławomir Wikariak31.08.2017, 17:00
Szczególne ułatwienia przewidziano przy zamówieniach na te usługi o wartości niższej niż 750 tys. euro

Szczególne ułatwienia przewidziano przy zamówieniach na te usługi o wartości niższej niż 750 tys. euroźródło: ShutterStock

Przy zamówieniach na usługi społeczne przedsiębiorcy powinni mieć możliwość składania odwołań także poniżej progu 750 tys. euro – uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich, apelując o zmianę przepisów.

W ślad za przepisami unijnymi także polskie regulacje wprowadziły duże uproszczenia przy udzielaniu zamówień na usługi społeczne. Chodzi m.in. o usługi ochroniarskie, zdrowotne, hotelowe czy niektóre prawne. Dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych pozwala na stosowanie uproszczonej procedury w przypadku tych usług. Ustawodawca unijny doszedł bowiem do wniosku, że są one zazwyczaj udzielane na rynku lokalnym, dlatego też nie ma sensu regulować ich na poziomie UE.

Szczególne ułatwienia przewidziano przy zamówieniach na te usługi o wartości niższej niż 750 tys. euro. To niebagatelna kwota, gdyż oznacza ok. 3,85 mln zł z uwzględnieniem VAT. Zdecydowana większość przetargów, np. na ochronę, nie przekracza tego progu. A wówczas, zgodnie z art. 138 lit. o ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) można zastosować specjalną procedurę pomijającą większość przepisów tego aktu. Zamawiający musi jedynie zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu, które zawiera niezbędne informacje, w szczególności termin składania ofert, opis przedmiotu zamówienia i kryteria oceny. Samo zamówienie ma zaś zostać udzielone w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminujący.

W opinii wielu ekspertów oznacza to możliwość pominięcia wszystkich innych przepisów ustawy, w tym również tych dotyczących prawa do złożenia odwołania. To zaś w praktyce oznacza wyjęcie tych postępowań spod kontroli wykonawców.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ...(2017-08-31 21:36) Zgłoś naruszenie 20

    Ogłoszenie przy tej procedurze umieszczane jest w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), a nie Biuletynie Zamówień Publicznych.

    Odpowiedz
  • Pracownik Ochrony(2017-09-01 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ponadto tych prezesów firm od ochrony,trzeba więcej kontrolować i karać oczywiście wysokie kary pieniężne,może w tedy będą przestrzegać KODEKSU PRACY.Bo tak nic sobie z tego nie robią.Częste kontrole z PIPU.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane