Raport: Nie zmienimy sądownictwa bez zmian w konstytucji

23.08.2017, 14:10; Aktualizacja: 23.08.2017, 14:18
"Problemem jest konstytucja, która jest napisana tak, że w zasadzie nie wiadomo jaki jest zakres uprawnień konstytucyjnych organów państwa. Ona jest napisana źle" - ocenił prezes rady fundacji WEI Robert Gwiazdowski podczas konferencji, na której zaprezentowano raport.

"Problemem jest konstytucja, która jest napisana tak, że w zasadzie nie wiadomo jaki jest zakres uprawnień konstytucyjnych organów państwa. Ona jest napisana źle" - ocenił prezes rady fundacji WEI Robert Gwiazdowski podczas konferencji, na której zaprezentowano raport.źródło: ShutterStock

Bez zmian w konstytucji nie naprawimy sądownictwa i nie rozwiążemy przedłużającego się sporu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI). Jak podkreślono debaty konstytucyjnej nie można już odkładać.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • M(2017-08-23 22:57) Zgłoś naruszenie 40

  I jeszcze jedno: ma sprawowac nade mna piecze Sejm? Czyli kto, Szydlo po etnografii czy Schetyna po historii? Moze - pozal sie Boze - Petru? Prosze wez pod uwage, ze horyzont ludzi wykonujacych zawod zaufania publicznego moze wykraczac poza horyzont parlamentarzystow. Przy okazji. Ta gloryfikacja sejmu mi sie nie podoba. Kim jest Kaczynski, kim jest Szydlo, kim jest Schetyna? Sa to ludzie, ktorzy otrzymuja wynagrodzenie z danin, ktore wszyscy oplacamy. Przestanmy sie podniecac politykami, wymagajmy od nich. Wiekszosc z nich to historycy i nauczyciele, plus mlodzi ludzie, dla ktorych pierwsza lub druga praca jest Sejm. Nie znam ich osiagniec, nie wiem, czy maja kwalifilacje moralne, zdrowotne, czy stosownie wyksztalceni. Mam na mysli politykow rzadzacych, jak i tych z opozycji. Jakby powiedzial im przyszly pracodawca na rozmowie w sprawie pracy, zapal to za malo. Na mnie nie robia zadnego wrazenia. I daj sobie spokoj z nabijaniem im popularnosci w internecie, chociaz nie rob tego za darmo. Wystarczy ze DGP lansuje opozycje a Gazeta Polska rzadzacych. Po prostu, mysl samodzielnie.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-08-23 15:46) Zgłoś naruszenie 12

  Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć.

  Odpowiedz
 • @Inspektor Pracy(2017-08-23 22:45) Zgłoś naruszenie 11

  Jezeli sprawy sa schematyczne, wykaz to. Podaj chociaz wyniki jakis badan. Moge powiedziec, ze w miesiacu opracowuje okolo setki spraw na etapie przedsadowym z roznych dziedzin prawa - okolo 5-7% jest schematycznych. I co w zwiazku z tym ? Najlepiej zasiadz do napisania skargi, apelacji czy pozwu ze stoperem w reku, potem zastanow sie: 1) ile czasu zajme Ci dojazd do sadu; 2) ile wytracisz sie na druk, znaczki pocztowe itd.; 3) ile czasu ******** w sadzie a ile na rozprawie; 4) ile czasu poswiecisz na rozmowe z klientem. Przelicz to wszystko na stawke wg rozporzadzenia obecnie obowiazujacego. Nastepnie zastanow sie, czy taka stawka przyciagnie do zawodu ludzi wybitnych, czy moze kretaczy, ktorzy maja rozne chody w korporacji i dzieki temu tasmowo robia sprawy. Stawki nie sa problemem. Na koniec: nie obrazaj ludzi, nie masz do tego prawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane