statystyki

Prof Kidyba: Memu miastu na urodziny [FELIETON]

autor: Andrzej Kidyba26.08.2017, 07:00
Ustanowienie Trybunału Koronnego, w którym sądzono ponad 200 lat między 1578 a 1793 r., od Wisły po Dniepr, było wydarzeniem niemal równie wyjątkowym jak zawarcie Unii Lubelskiej (1569 r.)

Ustanowienie Trybunału Koronnego, w którym sądzono ponad 200 lat między 1578 a 1793 r., od Wisły po Dniepr, było wydarzeniem niemal równie wyjątkowym jak zawarcie Unii Lubelskiej (1569 r.)źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Lublin to miejsce szczególne, bo od wieków przyciągające najwybitniejszych polskich prawników.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kilka dni temu (15 sierpnia) Lublinowi stuknęło 700 lat. Tyle czasu minęło od lokacji miasta przez Władysława Łokietka. Dlatego ten felieton dedykuję Lublinowi, mojemu miastu z wyboru.

To miejsce wyjątkowe, magiczne, którego każdy zakątek ma swój smak. Tu krzyżowały się drogi ze Lwowa na wschodzie do Warszawy na zachodzie, z Wilna na północy do Krakowa na południu. Taki Lublin pozostał: wielokulturowy, otwarty na obcość, gdzie studiuje najwięcej w Polsce osób z Ukrainy, a jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o cudzoziemców w ogóle. To miasto na tyle ważne, że nikt nie powinien go omijać.

Grono osób, które w Lublinie się urodziły, mieszkały lub umarły, jest tak niesamowite, że zapiera dech. A gdyby patrzeć tylko na Stare Miasto, to na metr kwadratowy przypada chyba najwięcej polskich znakomitości. Byli wśród nich poeci, pisarze, muzycy, malarze, ale magia Lublina odcisnęła swoje piętno również na prawnikach lub osobach prawem się zajmujących.

Przykładowo Mikołaj Rej bronił przed sądami lubelskimi różnowierców (od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta Rejowiec). Jan Kochanowski, który od momentu powołania Trybunału Koronnego, tak ważnego dla historii Polski, regularnie bywał na posiedzeniach tego sądu. Przebywając często na Lubelszczyźnie, mieszkał w lubelskiej dziś Dąbrowicy, zmarł w Lublinie 22 sierpnia 1584 r. przed budynkiem trybunału, gdy wychodził z rozprawy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane