statystyki

Interes lokalny usprawiedliwia ostrzejsze słowa

autor: Michał Culepa16.08.2017, 17:00
prawo, sprawiedliwość

Sprawa została skierowana na drogę sądową przez małżeństwo S., które wytoczyło powództwo o naruszenie dóbr osobistych.źródło: ShutterStock

Użyte w artykule prasowym ostre słowa opisujące konflikt właścicieli działki z gminą nie naruszają dóbr osobistych tych pierwszych. Są one usprawiedliwione w sytuacji, gdy ci zawężają drogę publiczną. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa została skierowana na drogę sądową przez małżeństwo S., które wytoczyło powództwo o naruszenie dóbr osobistych. Powodowie są właścicielami nieruchomości położonej w warszawskiej dzielnicy Wawer. Przyczyną pozwu był artykuł w lokalnym czasopiśmie. Została w nim opisana budowa nowego ogrodzenia działki należącej do państwa S. Wskazano, że płot został postawiony tak, że zajął część ulicy, zwężając ją. Stwierdzono w nim też, że postawienie tego ogrodzenia było „samowolą budowlaną”, a państwu S. „grozi poniesienie kosztów za bezprawne zajęcie pasa drogowego i zniszczenie nawierzchni”.

Małżeństwo S. uznało powyższe stwierdzenia za naruszające ich dobre imię. Twierdzili też, że dziennikarz opisujący sprawę napisał nieprawdę – ogrodzenie było postawione po zgłoszeniu do urzędu dzielnicy zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a urzędnicy nie zgłosili skutecznego sprzeciwu. Ponadto ogrodzenie powstało w granicach ich działki, co do których toczył się już wcześniej przez wiele lat spór z gminą Wawer, a potem z miastem Warszawa.

Sąd I instancji oddalił jednak powództwo, wskazując, że zostały dochowane wymogi rzetelnego i starannego doboru materiałów do artykułu. Sąd II instancji także nie dopatrzył się naruszenia dóbr osobistych. Podobnie orzekł Sąd Najwyższy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane