statystyki

Interes lokalny usprawiedliwia ostrzejsze słowa

autor: Michał Culepa16.08.2017, 17:00
prawo, sprawiedliwość

Sprawa została skierowana na drogę sądową przez małżeństwo S., które wytoczyło powództwo o naruszenie dóbr osobistych.źródło: ShutterStock

Użyte w artykule prasowym ostre słowa opisujące konflikt właścicieli działki z gminą nie naruszają dóbr osobistych tych pierwszych. Są one usprawiedliwione w sytuacji, gdy ci zawężają drogę publiczną. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa została skierowana na drogę sądową przez małżeństwo S., które wytoczyło powództwo o naruszenie dóbr osobistych. Powodowie są właścicielami nieruchomości położonej w warszawskiej dzielnicy Wawer. Przyczyną pozwu był artykuł w lokalnym czasopiśmie. Została w nim opisana budowa nowego ogrodzenia działki należącej do państwa S. Wskazano, że płot został postawiony tak, że zajął część ulicy, zwężając ją. Stwierdzono w nim też, że postawienie tego ogrodzenia było „samowolą budowlaną”, a państwu S. „grozi poniesienie kosztów za bezprawne zajęcie pasa drogowego i zniszczenie nawierzchni”.

Małżeństwo S. uznało powyższe stwierdzenia za naruszające ich dobre imię. Twierdzili też, że dziennikarz opisujący sprawę napisał nieprawdę – ogrodzenie było postawione po zgłoszeniu do urzędu dzielnicy zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a urzędnicy nie zgłosili skutecznego sprzeciwu. Ponadto ogrodzenie powstało w granicach ich działki, co do których toczył się już wcześniej przez wiele lat spór z gminą Wawer, a potem z miastem Warszawa.

Sąd I instancji oddalił jednak powództwo, wskazując, że zostały dochowane wymogi rzetelnego i starannego doboru materiałów do artykułu. Sąd II instancji także nie dopatrzył się naruszenia dóbr osobistych. Podobnie orzekł Sąd Najwyższy.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane