statystyki

Pijany kierowca sfinansuje pokoje przesłuchań

autor: Piotr Szymaniak09.08.2017, 07:36; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:28
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Pieniądze, które trafiają do funduszu, np. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców, będą mogły być przeznaczane na pomoc medyczną czy prawną osobom pokrzywdzonym przestępstwemźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. To efekt wchodzącej w sobotę w życie nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, która przewiduje możliwość przekazywania pieniędzy z funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, lecz także podmiotom ze sfery finansów publicznych.

Pieniądze, które trafiają do funduszu, np. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców, będą mogły być przeznaczane na pomoc medyczną czy prawną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ale także na zakup sprzętu dla policji lub służby zdrowia. Co więcej, z pieniędzy tych będą mogły być opłacane szkolenia dla policjantów i prokuratorów na temat mediacji w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich oraz same mediacje.

Rozporządzenie umożliwi też finansowanie z funduszu tworzenia lub remontowania tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań, w których zeznania składają dzieci, oraz pokrywanie kosztów tłumacza (także języka migowego), pomocy psychologicznej, indywidualnego nauczania bądź opieki dla dzieci w żłobkach i klubikach.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane