statystyki

Pijany kierowca sfinansuje pokoje przesłuchań

autor: Piotr Szymaniak09.08.2017, 07:36; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:28
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Pieniądze, które trafiają do funduszu, np. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców, będą mogły być przeznaczane na pomoc medyczną czy prawną osobom pokrzywdzonym przestępstwemźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. To efekt wchodzącej w sobotę w życie nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, która przewiduje możliwość przekazywania pieniędzy z funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, lecz także podmiotom ze sfery finansów publicznych.

Pieniądze, które trafiają do funduszu, np. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców, będą mogły być przeznaczane na pomoc medyczną czy prawną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ale także na zakup sprzętu dla policji lub służby zdrowia. Co więcej, z pieniędzy tych będą mogły być opłacane szkolenia dla policjantów i prokuratorów na temat mediacji w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich oraz same mediacje.

Rozporządzenie umożliwi też finansowanie z funduszu tworzenia lub remontowania tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań, w których zeznania składają dzieci, oraz pokrywanie kosztów tłumacza (także języka migowego), pomocy psychologicznej, indywidualnego nauczania bądź opieki dla dzieci w żłobkach i klubikach.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane