statystyki

System motywujący dla sędziów, niższe opłaty sądowe. To byłaby prawdziwa reforma sądownictwa

02.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 02.08.2017, 08:40
Ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dotyczyć powinno także Sądu Najwyższego

Ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dotyczyć powinno także Sądu Najwyższegoźródło: ShutterStock

Przygotowane de facto przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zgłoszone jako projekty poselskie trzy ustawy dotyczące sądownictwa, z których dwie zostały zawetowane przez prezydenta, reklamowane były przez polityków partii rządzącej oraz część mediów jako „reforma sądownictwa”.

Wszelkie głosy przeciwne wprowadzeniu tych ustaw strona rządowa oraz sprzyjające jej media oceniały jako „blokowanie reformy sądownictwa” bądź „sprzeciw wobec reformy”. Określenie to było semantycznym nadużyciem, bo o żadnej reformie nie było mowy. Oprócz ogólników i tez jawnie nieprawdziwych bądź zmanipulowanych – o konieczności oczyszczenia środowiska sędziowskiego z sędziów orzekających w czasach komunizmu nie padła żadna konkretna propozycja mająca na celu poprawę sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Co więcej, zwolennicy zaproponowanych w projektach poselskich zmian nie postawili nawet prostej diagnozy: co źle funkcjonuje w  polskim wymiarze sprawiedliwości, co należy naprawić. Bo to, że wymaga on prawdziwych reform, a nie wymiany kadr na potrzeby konkretnej sprawy, nie mam wątpliwości.

Należy wskazać najważniejsze cele, do których powinniśmy dążyć, chcąc zmieniać sądownictwo. Są to: przyspieszenie i usprawnienie postępowań, ułatwienie dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości oraz poprawa zaufania społecznego do sądownictwa.

O żadnej reformie nie mogło być mowy, skoro obok ustaw ustrojowych nie zaproponowano żadnych zmian w procedurach. A poprawy wymaga co najmniej kilkanaście ustaw. Tylko wtedy zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą mogły być rzeczywiste i przynieść korzyści dla obywateli.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

 • Eustachy(2017-08-02 09:43) Zgłoś naruszenie 430

  Najlepszą reformą będzie tworzenie dobrego, stabilnego i zrozumiałego prawa, bo to własnie bałagan prawny i niechlujstwo legislacyjne są praprzyczyną wszystkiego. Ludzie nie znają swoich praw, a jeśli znają, to mają duże problemy z prawidłowym odczytaniem co autor miał na myśli. Bolszewickie pomysły w stylu zabrać, pogonić, zmusić, dać do pilnowania komsomolca niczego nie zmienią.

  Odpowiedz
 • karrramba(2017-08-02 20:57) Zgłoś naruszenie 224

  A ja uważam, iż opłaty powinny być drastycznie podniesione, samoistnie ograniczyłoby to kognicje sądów. Dodatkowo w sprawach majątkowych koszty sądowe związane z powołaniem świadka (Utracone wynagrodzenie) powinno być obliczane w realnej kwocie. Skończyłyby się przypadki, że pieniacze o 500 zł wnioskują o powoływanie na świadków ludzi o zarobkach dziennych grubo te przykładowe 500 zł przewyższających. Proces cywilny związany ze sprawami majątkowymi powinien być bardzo drogi aby dwa razy się ludzie zastanowili czy aby do sądu, czy wystarczy mediacja.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sądownik(2017-08-03 10:02) Zgłoś naruszenie 151

  To może warto dodać, że żaden sąd nie może sprawnie działać bez wykwalifikowanej,dobrze opłacanej i stabilnej kadry urzędniczej - pracowników sekretariatu. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości zablokowało etaty urzędnicze i w całym kraju brakuje sekretarzy sądowych. Wydane przez sąd orzeczenia nie są do stron w terminie wysyłane, zarządzenia sędziów nie są wykonywane, a po 15.00 nie można wyznaczać sesji, bo ci pracownicy sekretariatu, którzy są, muszą iść do domu. W sekretariatach sądowych nie ma ludzi do pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jurysta(2017-08-02 09:00) Zgłoś naruszenie 1133

  Problemem jest dlugosc postepowan: - bez ograniczenia przywilejow sedziow bez szans na jakakolwiek reforme - obnizenie wymiaru urlopu do tych z kodeksu pracy czyli 26 dni (A NIE JAK OBECNIE SEDZIOM PRZYSLUGUJE DODATKOWE 12 DNI) - wiecej postepowan w ktorych sedzia orzeka 1 osobowo (zamiast skladu 3 sedziow), szczegolnie w wojewodzkich sadach adm.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • piniusz(2017-08-03 06:42) Zgłoś naruszenie 76

  diagnoza jest prosta jeżeli chodzi o pytanie " co źle funkcjonuje w polskim wymiarze sprawiedliwości"-szeroko rozumiana przyzwoitość

  Odpowiedz
 • Luk(2017-08-02 10:00) Zgłoś naruszenie 75

  Ministerstwo Rozwoju proponowało wprowadzenie notarialnego nakazu zapłaty, jednak projekt był tak skopany, że nie nadawał się do dalszych prac i sprawa trafiła do szuflady. Krajowa Izba Radców Prawnych opiniowała ten projekt i przedstawiła kilka propozycji zmian, które by sprawiły, że notarialny nakaz zapłaty mógłby stać się prawdziwą alternatywą dochodzenia roszczeń przed sądem i ostatecznie wyparłby nakazy sądowe. Co zrobiło ministerstwo z tymi propozycjami? Nic, bo to tylko opinia, którą nie warto się przejmować. Jeszcze by państwo straciło pieniądze na opłatach sądowych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marek(2017-08-03 12:48) Zgłoś naruszenie 610

  Tyle lat nikt nie chciał reformować sądów, a gdy PiS wziął się za to to teraz sami krytykanci i reformatorzy dookoła :) Co za kraj i ludzie :)

  Odpowiedz
 • obwatel(2017-08-04 08:08) Zgłoś naruszenie 48

  Podstawa reformy TO LUDZIE, w tym sędziowie oraz zmiana prawa - OCHRONA POKRZYWDZONYCH, BO TERAZ TO PRAWO CHRONI PRZESTĘPCÓW. ZNIESIENIE PRZYWILEJÓW DLA SĘDZIÓW TYPU: IMMUNITET, niepłacenie ZUS, dziwne naliczanie pensji przed emeryturą i ten stan spoczynku, gdzie SĘDZIA DOSTAJE 100% OSTATNICH POBORÓW, a nie płaci na ZUS - to chore !!!!! Takie aj-waj przy oświadczeniach majątkowych- DLACZEGO ? Uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia i nie szuka wybiegów, aby obwatele nie poznali jego stanu majątkowego - pensje biorą od nas - obwateli podatników.......

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane