Pozbawieni władzy rodzicielskiej na zawsze zdyskwalifikowani z bycia rodzicem zastępczym. TK oceni przepisy

autor: Michalina Topolewska02.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 02.08.2017, 09:32
Sąd wskazuje, że kandydatka na rodzica dysponuje pozytywną opinią ośrodka pomocy społecznej i dotychczas sprawowany nad nią nadzór kuratora dowodzi, że właściwie opiekuje się małoletnim.

Sąd wskazuje, że kandydatka na rodzica dysponuje pozytywną opinią ośrodka pomocy społecznej i dotychczas sprawowany nad nią nadzór kuratora dowodzi, że właściwie opiekuje się małoletnim.źródło: ShutterStock

Sytuacja, w której osoba w przeszłości pozbawiona władzy rodzicielskiej będzie na zawsze zdyskwalifikowana z możliwości zostania opiekunem zastępczym może stanowić naruszenie zasady równości wobec prawa.

Taką wątpliwość przedstawił Sąd Rejonowy w Koninie w pytaniu prawnym skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 13/17). Powstała ona w związku ze sprawą dotyczącą ustanowienia dla dziecka rodziny zastępczej spokrewnionej. Na przeszkodzie do tego, aby dotychczasowej opiekunce małoletniego można było powierzyć pełnienie tej funkcji, stanął art. 42 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.). Wymienia on szereg wymogów, które musi spełnić kandydat na opiekuna. Wśród nich jest m.in. brak pozbawienia – obecnie lub w przeszłości – władzy rodzicielskiej. To właśnie tego kryterium nie spełniała osoba, w sprawie której orzekał koniński sąd, ponieważ 20 lat temu była pozbawiona władzy rodzicielskiej nad swoimi dziećmi.

W związku z tym sąd postanowił zapytać TK, czy brak regulacji prawnej w przepisach ustawy o pieczy w zakresie, w jakim nie przewiduje wyjątkowo uzasadnionej możliwości powierzenia pełnienia funkcji spokrewnionej rodziny zastępczej osobie, która nie spełnia wszystkich wymagań zawartych w art. 42, ale przemawia za tym dobro dziecka, jest zgodna z konstytucją.

Sąd wskazuje, że kandydatka na rodzica dysponuje pozytywną opinią ośrodka pomocy społecznej i dotychczas sprawowany nad nią nadzór kuratora dowodzi, że właściwie opiekuje się małoletnim. Problem w tym, że wykładnia gramatyczna art. 42 eliminuje z grona kandydatów na rodzica osoby, które nie spełniają choćby jednego wskazanego w nim kryterium. Przepis ten jest bowiem zbudowany w sposób sztywny, nieprzewidujący odstępstw, co w efekcie powoduje wykluczenie osoby, która nie jest „ideałem prawnym rodziny zastępczej”, ale jest najlepszym kandydatem z punktu widzenia dobra dziecka. Zdaniem sądu przez takie brzmienie art. 42 ustawodawca nie dopełnił wynikającego z zapisów konstytucji, a także Konwencji o Prawach Dziecka wymagania, aby w sposób najlepszy i nadrzędny zabezpieczyć dobro małoletniego.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Evii(2017-08-02 15:28) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim osoba pozbawiona wcześniej praw rodzicielskich już raz wykazała się niezdolnością wychowawczą, więc nawet po wielu latach będzie mniej wiarygodna od kogoś bez takiej historii. Często takie osoby najpierw nie umiały wychwac swoich własnych dzieci,a potem starają się o opiekę nad wnukami - dla mnie jest to bez sensu, bo skoro już raz zawiedli to należy myślec o dobru dzieci, a to niekoniecznie wynika z więzów krwi.

    Odpowiedz
  • Harry Angel(2017-08-03 06:15) Zgłoś naruszenie 01

    Tylko że przeważnie skutkiem takiego myślenia jest konieczność umieszczenia dziecka w placówce. Pytanie czy to jest bardziej zgodne z dobrem dziecka?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane