Adwokaci i radcowie nie powinni zgłaszać wynalazków

autor: Hanna Fedorowicz, Anna Korbela25.07.2017, 17:00
prawo

Jeśli ustawodawca zezwoli zupełnie nieprzygotowanym osobom na świadczenie pseudopomocy rzecznikowskiej – skutki tego są łatwe do przewidzenia.źródło: ShutterStock

Zezwolenie na świadczenie usług o charakterze technicznym nieprzygotowanym do ich wykonywania adwokatom i radcom prawnym wywoła przewidywalne negatywne skutki dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza dla małych i średnich firm podejmujących działania innowacyjne – uważa Krajowa Rada Rzeczników Patentowych.

Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z maja 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej proponuje wprowadzenie m.in. zmiany w zakresie zasad reprezentowania twórców przed Urzędem Patentowym. Chodzi o procedury związane z dokonywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, produktów leczniczych oraz produktów ochrony roślin, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych. Otóż dokument zakłada, że pełnomocnikiem w tych sprawach, oprócz rzecznika patentowego, może być adwokat lub radca prawny.

Nienaprawialne błędy

Jeśli ustawodawca zezwoli zupełnie nieprzygotowanym osobom na świadczenie pseudopomocy rzecznikowskiej – skutki tego są łatwe do przewidzenia. Omawiana koncepcja ignoruje fakt, iż dokonanie nieprawidłowego zgłoszenia (a następnie jego publikacja równoznaczna w systemie patentowym z ujawnieniem wynalazku czy wzoru użytkowego) będzie wiązało się z nieodwracalnymi dla przedsiębiorcy skutkami prawnymi, ponieważ zablokuje możliwość ponownego zgłoszenia wynalazku do ochrony w skorygowanej wersji opisu. Brak wiedzy technicznej i orientacji w całym systemie patentowym nie pozwala nieprzygotowanym do tego osobom na realizację właściwego doradztwa i konstruowanie ochrony rozwiązań, na których opiera się prawidłowo funkcjonująca gospodarka.

Czy laik bez stosownego przygotowania jest w stanie obronić wynalazek przed zarzutem braku zdolności patentowej? Czy może skutecznie doprowadzić do udzielenia patentu w przypadku otrzymania typowego raportu z poszukiwań? Postępowanie przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z wynalazkami i wzorami użytkowymi jest co prawda postępowaniem administracyjnym, jednakże o szczególnym charakterze, bowiem jego przedmiotem jest materia techniczna. Postępowanie dotyczy cech technicznych rozwiązania, a ogólna znajomość przepisów prawa nigdy nie będzie wystarczająca do poprawnego poprowadzenia dyskusji w sprawie zgłoszenia z ekspertem Urzędu Patentowego, który jest specjalistą w danej dziedzinie techniki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • radca(2017-07-25 17:48) Zgłoś naruszenie 42

  Uff, ale kanonada, nie sądziłem, że tak bardzo zagrażam gospodarce.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Adwokat(2017-07-25 20:12) Zgłoś naruszenie 32

  Drogi Rzeczniku (z dużej litery pisany), uważasz, że nieprzygotowany adwokat, czy radca prawny będzie pchał się do zgłaszania wynalazków odbierając Ci chleb? Nie bój się. Twój portfel nie schudnie - nawet jak wprowadzą takie zmiany. Może 0,5% adwokatów się tym zajmie, a może nawet nie tyle. Spoko luz... jak mawia młodzież.

  Odpowiedz
 • rzecznik(2017-07-25 21:36) Zgłoś naruszenie 712

  Drogi Adwokacie, 0,5% adwokatów i radców to ok. 250 osób. Jak na ok. tysiąc rzeczników to dość spora konkurencja. A jak wynalazkami zainteresuje się 2% adwokatów i radców to co wtedy powiesz?

  Odpowiedz
 • W.(2017-07-25 22:42) Zgłoś naruszenie 150

  Niemal w całej Europie (z Europejskim Urzędem Patentowym włącznie) Adwokaci i Radcy (tam gdzie są - np. w Wielkiej Brytanii) mogą zgłaszać wynalazki i... nic się nie dzieje złego (vide Belgia - gdzie przed lokalnym urzędem patentowym mogą występować nawet polscy Adwokaci i Radcowie). Ba - w 1/3 państw Unii.... nie ma takiego zawodu regulowanego jak "Rzecznik Patentowy" (vide Słowenia - lider innowacyjności w Europie środkowej i wschodniej). Tam gdzie Rzecznicy nie ma takich wymogów jak w Polsce (vide Hiszpania - gdzie wystarczy tytuł licencjata/inżyniera w jakiekolwiek dziedzinie i już ma się wpis na listę). Sytuacja taka jak w Polsce gdzie mamy monopol zamkniętej korporacji liczącej 900 członków (z czego tylko 500 jest aktywna zawodowa) to archaizm.

  Odpowiedz
 • Jan(2017-07-26 07:43) Zgłoś naruszenie 50

  Czy dobrze rozumiem, że 900 osób (500 czynnych zawodowo) w 40 mln kraju MONOPOLIUJE RYNEK USŁUG DORADZTWA W SPRAWACH PATENTOWYCH ??? Jak oni się z tym monopolem uchowali ? Dlaczego nikt ich nie potrafi ruszyć ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wynalazca(2017-07-26 09:28) Zgłoś naruszenie 100

  Wynalazcy to rozsądni ludzie. Nie potrzebują monopolu Rzeczników ustanowionego rzekomo dla ich dobra. Konkurencja jest zawsze korzystna (cenowo i jakościowo), a wynalazca sam będzie potrafił zdecydować czy w danej chwili potrzebuje Rzecznika Patentowego czy Adwokata. I sam wybierze na rynku tego najlepszego dla siebie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane