statystyki

Ostrzeżenie od Brukseli. KE uruchomi wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE?

autor: Jakub Kapiszewski20.07.2017, 08:00; Aktualizacja: 20.07.2017, 08:25
O zamiarach Komisji poinformował wczoraj wiceprzewodniczący Frans Timmermans

O zamiarach Komisji poinformował wczoraj wiceprzewodniczący Frans Timmermansźródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce uruchomić wobec Polski procedurę naruszenia prawa europejskiego w związku z forsowanymi przez PiS zmianami w sądownictwie. To zmiana strategii UE wobec naszego kraju.

Wspomniane rozwiązanie ma charakter standardowy. Komisja sięga po nie w sytuacji, kiedy państwo członkowskie ociąga się z wprowadzeniem prawa unijnego lub jego przepisy stoją w sprzeczności z prawem Wspólnoty. Każdego roku Bruksela uruchamia setki takich postępowań, z których większość kończy się na etapie mediacji. Jeśli jednak te nie przyniosą skutku, sprawa trafia przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wydaje on wtedy pierwszy wyrok. Jeśli dane państwo się do niego nie zastosuje, w drugim wyroku trybunał może nałożyć na nie karę finansową.

O zamiarach Komisji poinformował wczoraj wiceprzewodniczący Frans Timmermans. – Nie możemy podjąć jeszcze żadnych formalnych decyzji, ponieważ ustawy jeszcze nie obowiązują. Ale możemy wysłać silny, polityczny sygnał – stwierdził wiceszef KE podczas konferencji podsumowującej dyskusję na temat zmian w polskim sądownictwie, która odbyła się podczas wczorajszego kolegium komisarzy, czyli cotygodniowego spotkania wszystkich członków Komisji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek Franek(2017-07-20 09:30) Zgłoś naruszenie 43

  Zamiast się czepiać Polski niech KE wskaże państwo w Unii o najbardziej ich zdaniem demokratycznym systemie sądownictwa w tym państwie, a my powielimy to samo w Polsce. Nie mam pojęcia o systemach sądownictwa w poszczególnych państwach, ale ci którzy mają, może mogliby się nad taką wersją ruchu zastanowić, bo być może w całej Unii nie ma tak skostniałego systemu, jak w Polsce.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2017-07-20 09:52) Zgłoś naruszenie 34

  ci z KE to niech pilnują swoich porządków, bo już imigracja wymyka się im dawno spod kontroli, Polsce nieh dadzą święty spokój

  Odpowiedz
 • Ale jaja ale jaja(2017-07-21 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  Psy szczekają, karawana idzie dalej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane