Prof. Lech Morawski - obrońca innej wizji państwa i prawa

autor: Emilia Świętochowska18.07.2017, 08:39; Aktualizacja: 18.07.2017, 10:13
Lech Morawski, Profesor Lech Morawski (1949–2017)

Lech Morawski, Profesor Lech Morawski (1949–2017)źródło: Materiały Prasowe

Prace prof. Lecha Morawskiego na temat zasad wykładni oraz argumentacji przez lata były obowiązkowym punktem odniesienia i przedmiotem polemik dla wszystkich filozofów i teoretyków prawa w Polsce.

I mimo że wielu z nich bardzo krytycznie i z niedowierzaniem patrzyło na decyzję profesora o przyjęciu stanowiska sędziego dublera Trybunału Konstytucyjnego oraz jego publiczną aprobatę dla ataku rządzących na sądownictwo, to chyba nikt nie zaprzeczy, że jego postawa wobec sporów politycznych nie umniejsza znaczenia wypracowanego przez lata dorobku akademickiego.

– Książka „Główne problemy współczesnej filozofii prawa” była i jest wykorzystywana jako podręcznik akademicki na wielu uniwersyteckich wydziałach prawa. Jego „Zasady wykładni prawa” są zaś cytowane w orzecznictwie sądów powszechnych, administracyjnych, w uchwałach Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego – mówi dr Karol Dobrzeniecki z UMK, student, a później współpracownik prof. Morawskiego na tej uczelni. I podkreśla, że profesor dawał swoim wychowankom ogromną swobodę, jeśli chodzi o dobór tematów czy metodologii, i nigdy nie próbował narzucić im swojej wizji.

– Seminaria profesora przeżywały prawdziwe oblężenie. Wszyscy, którzy się z nim zetknęli, zapamiętali niezwykły temperament, ciekawość świata, zapalczywość w dyskusji, pasję twórczą i pracowitość – wspomina dr Dobrzeniecki.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • czytelnik(2017-07-18 13:40) Zgłoś naruszenie 20

    Szkoda człowieka, pisał bardzo dobre książki, które w przeciwieństwie od innych dały się czytać. Odnoszę jednak wrażenie, że został zaszczuty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane