statystyki

Ziobro znów pyta trybunał o uprawnienia SN

autor: Piotr Szymaniak17.07.2017, 07:42; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:28
Zbigniew Ziobro we wniosku do TK pisze też, że zadaniem sądów jest wymierzanie sprawiedliwości, a akt łaski do nich nie należy

Zbigniew Ziobro we wniosku do TK pisze też, że zadaniem sądów jest wymierzanie sprawiedliwości, a akt łaski do nich nie należyźródło: ShutterStock

 Prokurator generalny we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje prawo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego do wydawania uchwał. Według Zbigniewa Ziobry przepisy, na podstawie których SN i NSA podejmują uchwały wyjaśniające zagadnienia prawne, są niezgodne z art. 8 oraz art. 7 w zw. z art. 2 konstytucji.

Chodzi o przypadki, w których w drodze uchwały sądy te dokonują wykładni pojęć konstytucyjnych w oparciu o znaczenie tych pojęć zawartych w zwykłych ustawach. Co ma być – zdaniem PG – sprzeczne m.in. z zasadą stosowania konstytucji wprost i zasadą praworządności. Argumentację przemawiającą za tą tezą trudno jednak w wystąpieniu Ziobry znaleźć.

– Postawiony zarzut nie znajduje potwierdzenia we wniosku, mimo że cały dokument liczy 71 stron. W tym zakresie zarzuty zostały niejako „doklejone” do interesującej analizy prawnej i niewiele mają z nią wspólnego – mówi dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • dziekan(2017-07-17 10:24) Zgłoś naruszenie 80

  Uczelnie powinny uzyskać prawo zabierania uzyskanych stopni naukowych w razie sprzeniewierzenia się uzyskanemu wykształceniu lub jawnej głupocie.

  Odpowiedz
 • Wyższa sprawiedliwość (2017-07-17 10:22) Zgłoś naruszenie 50

  Boże uchowaj. Widzisz i nie grzmisz..... albo w końcu pier***niesz.

  Odpowiedz
 • I- obserwator(2017-07-17 10:08) Zgłoś naruszenie 41

  Załgany nieuk.

  Odpowiedz
 • Mis Coralgol(2017-07-17 11:25) Zgłoś naruszenie 33

  a ten dr z Uniwersytetu przeczytał to w całości. Poza tym po co uzasadnienie skoro teza sama sie broni?

  Odpowiedz
 • Edek(2017-07-17 16:36) Zgłoś naruszenie 11

  zrozumcie wieśniaki że te buraki z sn na czele z e znawcą prawa pracy roszczą sobie prawo do tworzenia prawa w postaci wyroków wyssanych z palca , mało tego nie muszą uzasadniać niczego!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane