Przedsiębiorca nawet po przekształceniu spłaca stare długi

autor: KT11.07.2017, 07:31; Aktualizacja: 11.07.2017, 10:53
podatki, firma, przedsiębiorca

Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego biznes na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego powoduje wykreślenie go z odpowiedniego rejestruźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna może zmienić formę prawną prowadzonego biznesu, przekształcając go w spółkę kapitałową. Kto wówczas odpowiada za zobowiązania powstałe do momentu przekształcenia?

Skutki, jakie powoduje przekształcenie formy prawnej prowadzonej działalności, wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym 5 lipca 2016 r. (sygn. akt. II GSK 463/15). Otóż jedna z osób zaangażowana w sądowy spór argumentowała, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

W związku z tym również w postępowaniu administracyjnym dotyczącym praw i obowiązków związanych z prowadzeniem działalności musi występować spółka przekształcona. Zatem przekształcony przedsiębiorca nie powinien dalej uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane