statystyki

To inwestor ma zalegalizować samowolną przebudowę

autor: Leszek Jaworski14.07.2017, 19:00
W sytuacji nałożenia obowiązku przedłożenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych nie jest decydujące uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W sytuacji nałożenia obowiązku przedłożenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych nie jest decydujące uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, któremu wynająłem lokal na restaurację, samowolnie przebudował instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną. Lokal zajmował bez umowy najmu, gdyż wcześniej mu ją wypowiedziałem. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego po przeprowadzonej kontroli zażądał ode mnie jako właściciela lokalu przedłożenia oceny technicznej dotyczącej prawidłowości wykonania robót budowlanych. Czy powinienem być adresatem tego żądania?

Właściciel lokalu nie powinien być adresatem żądania przedłożenia oceny technicznej dotyczącej prawidłowości wykonania robót budowlanych. W sprawie, która dotyczy samowoli budowlanej, obowiązek przedłożenia oceny technicznej wykonanych samowolnie robót budowlanych musi być nałożony na inwestora. To on powinien być adresatem obowiązków zmierzających do zalegalizowania samowoli budowlanej lub usunięcia jej skutków.

W sytuacji nałożenia obowiązku przedłożenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych nie jest decydujące uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ze sporządzeniem takiej oceny z reguły nie wiąże się przecież wykonanie żadnych robót budowlanych. Podmiot zobowiązany do sporządzenia takiej oceny technicznej nie musi więc legitymować się uprawnieniem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane