statystyki

Sąd zapytał TSUE o uciekających z majątkiem za granicę

autor: Bartosz Sierakowski09.07.2017, 15:30
prawo, sprawiedliwość

Umowa sprzedaży nieruchomości została zawarta i w całości wykonana w Polsce, także w Polsce doszło do pokrzywdzenia wierzycieli sprzedającego.źródło: ShutterStock

Czy wierzyciel może przed polskim sądem skutecznie wytoczyć powództwo ze skargi pauliańskiej przeciwko podmiotowi z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przedsiębiorca, którego dłużnik, uciekając ze swoim majątkiem przed wierzycielami, sprzedał nieruchomość podmiotowi z innego państwa członkowskiego UE, znajduje się dziś w niełatwej sytuacji. Teoretycznie – jako że w wyniku transakcji został pokrzywdzony – mógłby skorzystać z możliwości, jaką daje mu skarga pauliańska, czyli zażądać uznania krzywdzącej czynności prawnej za bezskuteczną wobec niego. Problem w tym, że sprawiedliwości musi szukać w sądzie w kraju nabywcy nieruchomości. A to dlatego, że to przeciwko zagranicznemu podmiotowi powinien skierować powództwo, a zgodnie z zasadą actor sequitur forum rei – obecną także w ustawodawstwie unijnym – „powód podąża za pozwanym”.

A to bardzo utrudnia działania i rodzi dodatkowe koszty. Tymczasem pojawia się pytanie: skoro wierzyciel podważa umowę, która została zawarta między jego dłużnikiem a osobą trzecią, a umowę tę zawarto i wykonano przecież w Polsce, to czy w tym wypadku nie można skorzystać z tzw. jurysdykcji szczególnej, wynikającej z art. 7 pkt 1 lit. a rozporządzenia Bruksela I Bis (czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych; Dz. Urz. UE L351 s. 1). Inaczej mówiąc: czy wierzyciel mógłby wytoczyć powództwo w kraju, w którym zawarta została kwestionowana przez niego umowa?


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane