statystyki

Pijany sędzia skuty w kajdanki. Orzekający może się bawić, ale z godnością

autor: Ewa Maria Radlińska04.07.2017, 10:30; Aktualizacja: 04.07.2017, 10:51
Sędzia przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów

Sędzia przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynówźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła sędziego sądu rejonowego, który pewnego grudniowego wieczoru wybrał się do restauracji na imprezę organizowaną przez swojego kolegę. Tamtej nocy nie stronił od alkoholu, a kiedy zdecydował się wyjść z lokalu, okazało się, że zgubił numerek do szatani.

Pomimo jego braku domagał się od pracowników ochrony wydania kurtki, ale ci odmówili. Był agresywny, wyniosły i arogancki. Na tym nie koniec. Wezwał na miejsce policję. Po przybyciu patrolu domagał się umożliwienia mu odnalezienia kurtki w szatni. Nie potrafił jednak zidentyfikować swojego okrycia, a jego próby przeszukania kurtek spotkały się z odmową pracowników i funkcjonariuszy. Sędzia zachowywał się w sposób wyniosły, arogancki i agresywny również wobec policjantów. Mówił bełkotliwie, było od niego czuć alkohol, kontakt z nim był utrudniony, nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Wywołał awanturę z pracownikami ochrony. Policja użyła środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek. Sędzia został odwieziony do izby wytrzeźwień.

Zarzucono mu, że swoim zachowaniem uchybił godności urzędu. Sędzia przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Potwierdził, że nie powinien doprowadzić się do takiego stanu, że nie zachował się właściwie. W pracy natomiast szło mu dobrze. Należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, opanowuje bieżący wpływ, a nawet załatwia więcej spraw, doskonali swój warsztat pracy, jest koleżeński, sumienny i zaangażowany w pracę wydziału. Prezes sądu rejonowego ocenia go pozytywnie.

Sędzia wniósł o dobrowolne poddanie się karze nagany. I takie też sankcje (dwie nagany za zachowanie wobec pracowników ochrony i funkcjonariuszy) wymierzył mu sąd dyscyplinarny I instancji, wskazując, że godność urzędu sędziego to zdolność do dochowania wierności ślubowaniu sędziowskiemu i zachowania nieposzlakowanego charakteru, który jest jednym z warunków mianowania na urząd. Jak podkreśla się w orzecznictwie, uchybienie godności sędziego dotyczy zarówno zachowania w sądzie, jak i na zewnątrz, i to niezależnie od tego, czy wiadomość o niewłaściwym zachowaniu przedostanie się do opinii publicznej. Przykładem naruszenia godności sędziego jest wyniosłe i nieadekwatne do zaistniałej sytuacji zachowanie sędziego podczas kontroli policji, a także brak powściągliwości w okazywaniu emocji, gdy nieuzasadniona ekspresja naraża inne osoby na poniżenie, jak również wszczynanie awantur po alkoholu. Zdaniem sądu postawa sędziego (w tym niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji i agresywne zachowanie się wobec nich, gdy obwiniony był w stanie upojenia alkoholowego), w oczywisty sposób narusza godność sędziego. Minister sprawiedliwości zażądał jednak dodatkowo kary przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • JJJ(2017-07-04 13:11) Zgłoś naruszenie 139

  Cywil trafiłby na izbę a potem spotkał się z prokuratorem w związku z zarzutami o naruszenie nietykalności funkcjonariusza. Pan Sędzia powinien ponieść dużo poważniejsze konsekwencje niż nagana. Mimo, że nie jestem zwolennikiem PiS miło że Minister Sprawiedliwości nakzał zaostrzenie kary!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ?(2017-07-04 12:28) Zgłoś naruszenie 1213

  a może ministra trzeba przenieść?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bezmiar niesprawiedliwości(2017-07-04 16:20) Zgłoś naruszenie 912

  I pomyśleć, że wyroki w PL wydają tego typu kreatury, menty i penerstwo. Niestety w bantustanie priwiślańskim każdy menel, który założy togę uważa się za nieomylnego, a już w szczególności niezawisłego od rozumu oraz odpowiedzialności. A w mediach bełkot dla "plebsu" o wysokich standardach moralnych i etycznych nadzwyczajnej kasty.

  Odpowiedz
 • o(2017-07-04 13:22) Zgłoś naruszenie 811

  kaście wszystko można

  Odpowiedz
 • Borsuk(2017-07-04 13:10) Zgłoś naruszenie 67

  No to cięcie będą mieć przerabane i już wjadomo czemu w sądach pracy ochroniarzom oddalają powództwa tajemnica się wyjasnila

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane