statystyki

Uzyskanie zaległych alimentów nie może być dochodem za jeden rok

autor: Michalina Topolewska28.06.2017, 19:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uznało jednak, że dochód rodzica został przez gminę ustalony w prawidłowy sposób i utrzymał w mocy jej decyzjęźródło: ShutterStock

Gmina ma obowiązek ustalenia, jaka część z wyegzekwowanej jednorazowo kwoty zaległych alimentów przypadała na poszczególne lata, w tym na rok, z którego dochody są uwzględniane przy ubieganiu się przez rodzica o 500 zł na pierwsze dziecko.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Wniosek o jego przyznanie złożyła matka samotnie wychowująca jedno dziecko. Gmina musiała więc sprawdzić, czy spełnione jest kryterium dochodowe do jego uzyskania, które wynosi 800 zł lub 1200 zł. Okazało się, że zostało przekroczone, dlatego wydała decyzję odmawiającą wsparcia. Matka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem, wskazując, że do jej dochodu za 2014 r. zaliczona została cała wyegzekwowana jednorazowo przez komornika kwota alimentów, podczas gdy obejmowała ona zaległości również za wcześniejsze lata.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uznało jednak, że dochód rodzica został przez gminę ustalony w prawidłowy sposób i utrzymał w mocy jej decyzję. W związku z tym matka złożyła skargę do WSA, podtrzymując swoje zarzuty co do niewłaściwego ustalenia jej sytuacji dochodowej. Sąd postanowił ją uwzględnić i uchylił decyzje SKO oraz gminy. Podkreślił, że wyegzekwowane alimenty nie mogą być odliczone od dochodu rodziny, gdyż nie są traktowane jako dochód utracony, ale nie mogą też być w całości uwzględnione przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego dochodu członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który są przyznawane świadczenia wychowawcze. WSA stwierdził, że gmina powinna była ustalić, jaka część odzyskanej przez komornika kwoty zaległych alimentów przypadała na poszczególne lata i dopiero po wyliczeniu ich wysokości, określić, ile pieniędzy stanowiło dochód matki za 2014 r.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane