statystyki

Alimenty u notariusza umożliwią uzyskanie świadczenia

autor: Michalina Topolewska01.06.2017, 17:00
Wymóg posiadania alimentów będzie dotyczył nie tylko pierwszego dziecka, dla którego przyznanie 500 zł jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, ale również drugiego i każdego następnego wychowywanego samotnie

Wymóg posiadania alimentów będzie dotyczył nie tylko pierwszego dziecka, dla którego przyznanie 500 zł jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, ale również drugiego i każdego następnego wychowywanego samotnieźródło: ShutterStock

 Aby samotny rodzic mógł spełnić wymóg uzyskiwania alimentów przy ubieganiu się o 500 zł na dziecko, nie musi występować z powództwem do sądu. Pieniądze na dzieci mogą być ustalone również w drodze ugody zawartej przed mediatorem lub umowy w formie aktu notarialnego.

Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmiany art. 8 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Jego nowe brzmienie przewiduje, że świadczenie wychowawcze na dziecko nie będzie przysługiwać samotnemu rodzicowi, jeśli nie zostały na nie ustalone alimenty.

Od tej zasady przewidziane będą jednak wyjątki, gdy uzyskanie pieniędzy na dzieci nie będzie możliwe, bo np. drugi rodzic nie żyje, ojciec jest nieznany lub potomek jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców. Co istotne, wymóg posiadania alimentów będzie dotyczył nie tylko pierwszego dziecka, dla którego przyznanie 500 zł jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, ale również drugiego i każdego następnego wychowywanego samotnie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dsadasd(2017-09-07 17:08) Zgłoś naruszenie 70

  Za co czytelnik ma płacić? Za pisanie nieprawdziwych bzdur? Wyraźnie w ustawie jest napisane, że akt notarialny musi mieć nadany tytuł wykonalności przez sąd.

  Odpowiedz
 • Barbara Cieslak(2017-11-24 14:57) Zgłoś naruszenie 51

  A wiec co zrobic z wnioskiem -ktory wystawił juz notariusz ?Wyrzucic? Bo własnie mam taki problem - załatwiłam wniosek o przyznanie alimentow notarialnie i w gminie nie chca go przyjac .

  Odpowiedz
 • Hania(2017-10-13 23:35) Zgłoś naruszenie 40

  A jak uzyskać klauzule wykonalności BEZ zaległości płatniczych alimentów????

  Odpowiedz
 • ANNA KOWALSKA(2017-10-10 09:43) Zgłoś naruszenie 22

  Racja, nawet jeżeli mamy sporządzone alimenty w postaci aktu notarialnego to i tak nam nic to nie da, jeżeli nasz były partner płaci, ponieważ Sąd klauzule wykonalności może nadać wtedy i tylko wtedy gdy zaległości w niepłaceniu są min. 3 mc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane