statystyki

Wścibskie parkomaty na bakier z konstytucją: Wymóg podawania numerów rejestracyjnych niezgodny z prawem

autor: Sławomir Wikariak28.06.2017, 08:19; Aktualizacja: 28.06.2017, 09:00
Miasta, które wymagają wpisywania do parkomatów numerów rejestracyjnych pojazdów, naruszają nie tylko przepisy o ochronie danych osobowych. Przede wszystkim łamią samą konstytucję.

Miasta, które wymagają wpisywania do parkomatów numerów rejestracyjnych pojazdów, naruszają nie tylko przepisy o ochronie danych osobowych. Przede wszystkim łamią samą konstytucję.źródło: ShutterStock

Nie tylko Warszawa, ale też inne miasta, w których kierowcy są zmuszani do wpisywania numerów rejestracyjnych w parkomatach, mogą mieć kłopoty. Fundacja Panopotykon rozpoczęła właśnie akcję „Powiedz nie wścibskim parkometrom”. Zachęca w niej Polaków do zaskarżania uchwał nakazujących podawanie numerów rejestracyjnych podczas płacenia za postój. A wszystko za sprawą niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który obowiązek podawania numerów pojazdów uznał za łamanie praw obywatelskich.

Uchwałę stołecznych radnych zaskarżył jeden z mieszkańców Warszawy. Jego zdaniem, mając dane z systemu parkomatów, miejscy urzędnicy mogą prześledzić trasę poruszania się samochodu i sprawdzić, gdzie i kiedy parkował, co narusza jego prywatność. Sąd uwzględnił skargę, uznając, że nie ma podstawy prawnej, która pozwalałaby żądać podawania numerów rejestracyjnych aut. Skuteczny pobór opłat za parkowanie może się bowiem odbywać również bez tego.

W opublikowanym właśnie uzasadnieniu wyroku sąd odwołał się nie tylko do przepisów o ochronie danych osobowych, ale również wprost do konstytucji.

„Gromadzenie danych o numerach rejestracyjnych samochodów w związku z pobieraniem opłat za parkowanie w strefach płatnego pakowania niestrzeżonego nie jest niezbędne do efektywnego działania demokratycznego państwa prawnego” – podkreślił WSA.

Wyrok dotyczy jedynie Warszawy i nie wiąże innych miast, przy czym władze stolicy już zapowiadają wniesienie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli ten podtrzyma rozstrzygnięcie pierwszej instancji, to stołeczne parkomaty będą musiały zostać przeprogramowane. – Jeżeli do chwili wejścia w życie wyroku miasto nie przeprogramuje parkomatów w ten sposób, aby pozwalały na płacenie bez wpisywania numeru rejestracyjnego, to moim zdaniem nie będzie w ogóle obowiązku wnoszenia opłaty – ocenia Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat z kancelarii GKR Legal, pełnomocnik warszawiaka, który wygrał sprawę.

Ustalenie jednolitej linii orzeczniczej oznaczałoby, że to samo czeka także inne miasta.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane