Obrót gruntami: Sąd Najwyższy zasypany pytaniami o ziemię

autor: Anna Krzyżanowska21.06.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.06.2017, 08:45
działka

Pytający sąd odwołuje się jednak również do szerszej wykładni – celowościowej, która to skłania do zupełnie innych wnioskówźródło: ShutterStock

Czy rolnicy, którzy po 30 kwietnia 2016 r. nabyli ziemię na powiększenie swojego gospodarstwa, mogą ją teraz swobodnie darować dzieciom, czy też muszą najpierw wystąpić o zgodę na zbycie do sądu powszechnego? To kolejne z pytań dotyczące ustawy o obrocie ziemią (Dz.U. z 2016 r. poz. 585), na które odpowie Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 24/17).

Małżeństwo O. w lipcu zeszłego roku nabyło od obcej im osoby działkę rolną o powierzchni 2,3 ha. Wkrótce po tym, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, postanowiło darować nieruchomości synom – rolnikom. Notariusz na podpisanie umowy nie wyraził jednak zgody. Uznał, że O. powinni wystąpić do sądu o pozwolenie na przeniesienie własności działek. W myśl bowiem art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2012 r. poz. 803 – dalej u.k.u.r.) każda osoba będąca nabywcą nieruchomości rolnej po 30 kwietnia 2016 r. (wtedy to weszła w życie ustawa o obrocie ziemią) musi prowadzić gospodarstwo rolne osobiście, przez okres co najmniej 10 lat od dnia stania się właścicielem gruntu. Od powyższego obowiązku zwolnić może jedynie sąd, i to wyłącznie gdy zbycie gruntu „wynika z przyczyn losowych, niezależnych” od osób aktualnie władających ziemią.

Państwo O. wystąpili więc do sądu rejonowego, który nie zgodził się z interpretacją notariusza i wniosek o wyrażenie zgody na zbycie oddalił. Z kolei sąd II instancji wolał zapytać o zdanie Sąd Najwyższy, uznając, że jego stanowisko będzie miało doniosłe znaczenie dla orzecznictwa sądów powszechnych oraz praktyki notarialnej.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ambroży(2017-06-21 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jestem rolnikiem. Chciałbym nabyć działkę siedliskową z budynkami o powierzchni 50-60 a. Czy obecne prawo na to pozwala?.Liczę na poważne odpowiedzi. Żartownisiom dziękuję- nie wysilajcie się.

    Odpowiedz
  • Zgłoszenie Przestępstwa(2017-06-23 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to możliwe, że rokrocznie skarbówce i skarbowi państwa umyka kradzież większych sum niż wartość całego majątku i mienia państwowego?! Przecież ten majątek i mienie firm i przedsiębiorstw już sprywatyzowane w latach osiemdziesiątych z wykorzystaniem oszustw bankowych i wykupione za pieniądze z dodruku przez ówczesne elity, został zdublowany w postaci obligacji skarbowych od których też są wypłaty dochodów, dublujące wypłaty tradycyjnych dochodów z pojedynczych przecież wartości rzeczywistych dla ich stuprocentowych akcjonariatów przypisanych przestępczo, j.w., to do tego jeszcze banki teraz prywatne które mają te obligacje też wyceniają je wraz ze swoimi akcjami na giełdach, wydając znów kolejnym akcjonariuszom dochody od nich, czyli raz rzeczywiście stuprocentowe wypłaty, dwa kolejne sto procent z dochodowych obligacji papierów wartościowych dłużnych kolejnemu akcjonariatowi od tych samych firm, przedsiębiorstw w rzeczywistości pojedynczych, trzeci stuprocentowy akcjonariat wisi na wykupionych także przestępczo akcjach banków prywatnych które mają w swoim kapitale też takie papiery wartościowe jak wyżej i czwarty akcjonariat giełdowych notowań tych samych firm i przedsiębiorstw i ich majątków i mienia, jak i przestępczo wypłacane poczwórnie dochody i dywidendy od tego samego majątku i mienia, wypłacanych dochodów już tylko od notowań a przecież to ściśle przestępcze okradanie całego majątku państwowego i efektów pracy wytwarzanej przez społeczność ludzi pracujących, obecnie poczwórna kradzież jest jeszcze dodatkowo kredytowana wzrastającym obciążeniem budżetowym pożyczanym przez przestępców okradających kilkukrotnie wartość całego rzeczywistego majątku i mienia firm i przedsiębiorstw corocznie, co jest przecież do sprawdzenia dowodowo w majątkach, kapitałach i dochodowości oryginalnych firm, przedsiębiorstw i spółek i ich pseudowłaścicieli, którzy i które okadali i okradły także własne majątki i mienie, więc nie przysługuja im już nic oprócz odpowiedzialności karnej za kradzież i współudział w zorganizowanych przestępstwach finansowych z najgorszymi z możliwych skutkami najwyższej szkodliwości społecznej, ogromnych kradzieży i wykorzystywania pracowników masowo do niewolniczej pracy głównie w tzw. szarej strefie ze skutkami śmiertelnymi włącznie, wzrostem kradzieży ze skutkami zbrodniczymi dla ogromnej liczby jednostkowych istnień ludzkich, które są domnażane planowo dla ukrycia zbrodni masowej i ludobójstwa na skutek wyzysku przez planowe domnażanie dzieci także masowo w sierocińcach i klasztorach, co jest także do sprawdzenia dowodowo w oficjalnych statystykach. Konieczne jest odebranie majątków i mienia przestępcom i przestępczyniom bezpowrotnie na rzecz skarbu państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane