Bez sądowej kontroli ochrona tajemnicy lekarskiej jest niepewna

autor: Emilia Świętochowska20.06.2017, 07:28; Aktualizacja: 20.06.2017, 10:43
sąd, temida

RPO przypomina też, że samo środowisko lekarskie jest zdania, że organ prowadzący postępowanie nie powinien rozstrzygać o ujawnianiu prywatnych danych medycznychźródło: ShutterStock

 Czy w ramach prowadzonego śledztwa prokurator może zażądać ujawnienia dokumentów zawierających wrażliwe informacje medyczne? Takie przypadki zdarzają się w praktyce.

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar uważa jednak, że decyzja o zwolnieniu lekarza z tajemnicy zawodowej jest zastrzeżona dla sądu. Dlatego zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zmianę przepisów kodeksu postępowania karnego.

Główne wątpliwości dotyczą stosowania art. 226 k.p.k., zgodnie z którym o wykorzystaniu poufnej dokumentacji medycznej jako dowodu w postępowaniu przygotowawczym decyduje prokurator. Jest to wyjątek od zasady ustanowionej w art. 180 par. 2 k.p.k. Przepis ten stanowi, że zgodę na przesłuchanie lekarza czy innego przedstawiciela zawodu publicznego wydaje w śledztwie sąd, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a danej okoliczności nie można ustalić w żaden inny sposób. Różnica między tymi przepisami polega zatem na rodzaju dowodu. Ten pierwszy ma zastosowanie do dowodów z dokumentów (np. opinii psychiatrycznej), natomiast ta druga regulacja odnosi się do dowodów z przesłuchania lekarza w charakterze świadka. Niektóre sądy uwzględniają jednak zażalenia stron, które powołując się na art. 180 par. 2 k.p.k., przekonują, że śledczy nie jest uprawniony do zwolnienia z tajemnicy lekarskiej.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane