Kto płaci za zbędną rozprawę?

autor: Patryk Słowik08.06.2017, 07:44; Aktualizacja: 08.06.2017, 08:20
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Druga ze spraw, którą zajmie się jutro SN, dotyczy mocy obowiązywania sprzeciwu od nakazu zapłatyźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy odpowie jutro na dwa kluczowe dla biznesu pytania. Chodzi o to, kto powinien ponosić koszty w przypadku cofnięcia powództwa przez przedsiębiorcę po wyegzekwowaniu należności.

Wyobraźmy sobie sytuację, jakie zdarzają się nagminnie: e-sąd w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydaje nakaz zapłaty. Kilka miesięcy później orzeczeniu zostaje nadana klauzula wykonalności. Komornik przeprowadza skuteczną egzekucję. Przekazuje pieniądze wierzycielowi. Rzecz w tym, że dłużnik o wydanym nakazie dowiaduje się dopiero wówczas, gdy zagląda na rachunek bankowy i przekonuje się, że środki zostały zajęte. Wnosi skargę, zarzucając, że nakaz zapłaty nie został doręczony na właściwy adres. Sąd przyznaje mu rację. Nakaz zostaje doręczony raz jeszcze, a dłużnik wnosi od niego sprzeciw. A co za tym idzie – nakaz zostaje uchylony, a sprawa przekazana do rozpoznania sądowi. Tyle że pieniądze zostały już wyegzekwowane.

Złożony sprzeciw skutkuje jednak wyznaczeniem terminu rozprawy. Z punktu widzenia wierzyciela, który otrzymał już pieniądze, zupełnie zbędnej. Dlatego cofa on pozew. I tu powstaje problem: kto wygrywa sprawę, a kto przegrywa. Ma to znaczenie dla określenia, kto musi pokryć koszty procesu wynoszące z reguły blisko tysiąc złotych.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane