statystyki

Prokurator krajowy na nieustającej wojnie z mafią lekową

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński07.06.2017, 18:00
185 tyle produktów znajduje się obecnie na liście specyfików zagrożonych wywozem

185 tyle produktów znajduje się obecnie na liście specyfików zagrożonych wywozemźródło: ShutterStock

Śledczy nie mogą pochopnie umarzać postępowań związanych z nielegalnym wywozem leków. Jeśli nie są w stanie dostrzec czynu zabronionego w przepisach ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.), powinni sięgnąć po ogólniejsze przepisy kodeksu karnego.

Tak wynika z pisma prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego wysłanego do wszystkich prokuratorów regionalnych. To pokłosie naszego zeszłotygodniowego tekstu, w którym ujawniliśmy, że śledczy nadal nie są skorzy do walki z mafią lekową.

Przypomnijmy: w nasze ręce trafiło kilka postanowień o umorzeniu dochodzeń. Prokuratorzy przyznają w nich, że leki były nielegalnie wywożone poza granice. Lecz i tak uznali, że wszystko jest w porządku. W świetle przepisów zabronione jest bowiem podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. A – jak czytamy w ustaleniach śledczych – „zgodnie z definicją słowa »podejmować« zawartą w Słowniku języka polskiego oznacza ono »rozpoczynanie danej czynności po raz pierwszy«”. Inaczej mówiąc, prokuratorzy uznawali, że odpowiedzialności karnej mógłby podlegać ten, kto po raz pierwszy wywiezie z Polski leki, których eksport jest zabroniony. Jeśli jednak uczynił już z tego zorganizowany proceder, grozi mu tylko administracyjna kara pieniężna będąca ułamkiem tego, co można zarobić na wywozie.

Nie można się poddawać


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Joanna(2017-09-14 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Może trzeba zmienić definicję słowa "podejmować" w Słowniku języka polskiego. Ja codziennie podejmuję próby zrozumienia tego całego bałaganu i za każdym razem mam wrażenie że po raz pierwszy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane