statystyki

Pilotaż w sądach, część środowiska wyraża zaniepokojenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 06.06.2017, 08:13
Nowe rozwiązania techniczne byłyby testowane w kilku sądach, zanim wejdą do wszystkich

Nowe rozwiązania techniczne byłyby testowane w kilku sądach, zanim wejdą do wszystkichźródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości będzie mógł na okres maksymalnie dwóch lat wprowadzić w dowolnie wybranym przez siebie sądzie zupełnie inną organizację pracy, niż to wynika z rozporządzenia – regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2316 ze zm.).

Zdaniem części środowiska rozwiązanie to może być narzędziem służącym do obchodzenia zasady losowego przydziału sędziom spraw.

Budzący kontrowersje przepis znalazł się w poselskim projekcie zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Zgodnie z nim minister sprawiedliwości będzie mógł, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa i właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, określić taki regulamin wewnętrznego urzędowania sądów, który będzie zawierał odmienne regulacje niż te, które wynikają z obowiązującego rozporządzenia. Jak wskazują projektodawcy, dzięki możliwości wydania takiego pilotażowego regulaminu będzie szansa przetestowania pewnych nowych rozwiązań, zanim zostaną one wprowadzone na obszarze całego kraju. Podczas ostatniego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która nad projektem debatowała, Dariusz Pawłyszcze, dyrektor departamentu kadr i organizacji sądów powszechnych i wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, tłumaczył, że chodzi tutaj tylko o kwestie techniczne. I że nie ma nic złego w tym, że najpierw będą one sprawdzane w praktyce i dopiero potem będzie się je rozciągać na inne sądy w Polsce.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2017-06-06 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    W wywiadzie prezes powiedział , że zmienimy i zreformujemy WSZYSTKO w Polsce , tylko po kolei. Jak widać takie gabinetowe " opory" poszczególnych środowisk ( wojsko, policja, kultura, szkoły, studia wyższe, sądownictwo, prokuratura, służba zdrowia, a nawet górnictwo, itd.itd ) nie robią żadnego wrażenia i wszystko po kolei zmieniane jest wg wizji ...... człowieka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane