statystyki

Pilotaż w sądach, część środowiska wyraża zaniepokojenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 06.06.2017, 08:13
Nowe rozwiązania techniczne byłyby testowane w kilku sądach, zanim wejdą do wszystkich

Nowe rozwiązania techniczne byłyby testowane w kilku sądach, zanim wejdą do wszystkichźródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości będzie mógł na okres maksymalnie dwóch lat wprowadzić w dowolnie wybranym przez siebie sądzie zupełnie inną organizację pracy, niż to wynika z rozporządzenia – regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2316 ze zm.).

Zdaniem części środowiska rozwiązanie to może być narzędziem służącym do obchodzenia zasady losowego przydziału sędziom spraw.

Budzący kontrowersje przepis znalazł się w poselskim projekcie zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Zgodnie z nim minister sprawiedliwości będzie mógł, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa i właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, określić taki regulamin wewnętrznego urzędowania sądów, który będzie zawierał odmienne regulacje niż te, które wynikają z obowiązującego rozporządzenia. Jak wskazują projektodawcy, dzięki możliwości wydania takiego pilotażowego regulaminu będzie szansa przetestowania pewnych nowych rozwiązań, zanim zostaną one wprowadzone na obszarze całego kraju. Podczas ostatniego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która nad projektem debatowała, Dariusz Pawłyszcze, dyrektor departamentu kadr i organizacji sądów powszechnych i wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, tłumaczył, że chodzi tutaj tylko o kwestie techniczne. I że nie ma nic złego w tym, że najpierw będą one sprawdzane w praktyce i dopiero potem będzie się je rozciągać na inne sądy w Polsce.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2017-06-06 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    W wywiadzie prezes powiedział , że zmienimy i zreformujemy WSZYSTKO w Polsce , tylko po kolei. Jak widać takie gabinetowe " opory" poszczególnych środowisk ( wojsko, policja, kultura, szkoły, studia wyższe, sądownictwo, prokuratura, służba zdrowia, a nawet górnictwo, itd.itd ) nie robią żadnego wrażenia i wszystko po kolei zmieniane jest wg wizji ...... człowieka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane