statystyki

Obligatoryjne więzienie dla pijanych sprawców ciężkich wypadków

29.05.2017, 10:24; Aktualizacja: 29.05.2017, 10:37
kierowca, alkohol

Dotychczas kierujący popełniający ww. przestępstwo mógł trafić na za kratki na okres od 9 miesięcy do 12 lat, ale jeśli sąd wymierzał niską karę – np. rok pozbawienia wolności, to mógł zawiesić na okres próby wykonanie tej karyźródło: ShutterStock

Sądy są zbyt pobłażliwe dla sprawców wypadków, których ofiara zmarła lub doznała ciężkich obrażeń – uznało Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 1 czerwca to się zmieni.

Pozwalają im na to zbyt łagodne i nieadekwatne do stopnia społecznej szkodliwości przepisy. Do tej pory dolna granica kary dla osoby, która w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego powoduje śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, wynosi dziewięć miesięcy pozbawienia wolności. Tyle samo grozi trzeźwemu kierowcy, który spowoduje wypadek z takim skutkiem, ale zbiegnie z miejsca zdarzenia.

Dotychczas kierujący popełniający ww. przestępstwo mógł trafić na za kratki na okres od 9 miesięcy do 12 lat, ale jeśli sąd wymierzał niską karę – np. rok pozbawienia wolności, to mógł zawiesić na okres próby wykonanie tej kary.

Choć odsetek wyroków w zawieszeniu – dla pijanych lub odurzonych sprawców zdarzeń, w których inne osoby poniosły śmierć lub doznały ciężkich obrażeń – spada, to zdaniem resortu sprawiedliwości takich orzeczeń wciąż jest za dużo.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane