Uchwała Kongresu Prawników: Priorytetem pełne prawo do sądu i przyjazne sądownictwo

20.05.2017, 19:41; Aktualizacja: 20.05.2017, 19:56
W uchwale podjętej na zakończenie kongresu prawnicy podkreślili, że "priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI wieku powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania"

W uchwale podjętej na zakończenie kongresu prawnicy podkreślili, że "priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI wieku powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania"źródło: PAP
autor zdjęcia: Michał Szalast

Pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa i przyjazne dla obywatela sądownictwo - to priorytety wymiaru sprawiedliwości XXI wieku, wymienione w uchwale podsumowującej Kongres Prawników Polskich, który w sobotę odbył się w Katowicach.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • narew(2017-05-22 12:33) Zgłoś naruszenie 30

    A ja się pytam kiedy w końcu skończy się dyskusja z przestępcami a zacznie się prowadzenie śledztw przeciwko przestępcom z ław politycznych jak i przestępcom w togach? Już dość opluwania i lekceważenia prawa przez uprzywilejowane kasty.

    Odpowiedz
  • Gazda(2017-05-22 09:41) Zgłoś naruszenie 50

    "Elyta" uważająca się się za najważniejszą kastę, a jak rzekł jeden jej z tuzów nawet SUWERENEM, odcinana od koryta - KPP (Kongres Prawników Polskich) , buczy i warcholi. Ich wychodzenie powinno być znamienne w skutkach i porównywalne do tych zastosowanych w Berezie ...... To co wyczyniają jest niczym innym jak sprzeniewierzeniem i sprzeniewierzaniem się narodowi. Uważają się nadludźmi - państwo to my. Tylko dogłębna reforma (oczyszczenie stajni Augiasza) wymiaru (nie)sprawiedliwości może w przyszłości przywrócić tej nacji szacunek i poważanie.

    Odpowiedz
  • mecenas Roman(2017-05-22 08:05) Zgłoś naruszenie 50

    Jacy to sędziowie mają skazywać urzędników za przekręty? Czy "sędzia" który nie widzi niczego niewłaściwego w zajęciu traktora sąsiada dłużnika? Czy "sędzia" który przekazał kamienice na mocy upoważnienia podpisanego przez mającego 130 lat "właściciela"? Czy "sędzia" który uznał, że urzędniczka urzędu wojewódzkiego w Krakowie, nie może być skazana za przyjęcie łapówki, bo kwota 20 tys zł, to nie jest "znaczna korzyść majątkowa"? Czy też sędzia który kradł w sklepie? Bo to znikoma szkoda Czy też sędziowie, którzy temu sędziemu pozwolili sędziować dalej?

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-05-22 07:58) Zgłoś naruszenie 60

    .Skąd obecność Jerzego Stuhra na liście panelistów? Najlepsza rola Sthura - to rola osła. Stąd takie zainteresowanie prawników włączeniem go do swego grona.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwer(2017-05-21 21:47) Zgłoś naruszenie 150

    Jak mieli się zachować prawnicy gdy osądowi poddaliście komunistycznych oprawców ,którzy często są rodzicami lub dziadkami współczesnych prawników.Do niedawna środowisko prawnicze było środowiskiem rodzinnym.To poprzzednie rzady PiS na wniosek min Ziobro wprowadziło ustawe o powszechnym dostępie do zawodów prawniczych.Poprzednio środowisko prawnicze było środowiskiem rodzinnym i nadal nieoficjalnie tak jest.Trudno tam wejśc komuś spoza układu.

    Odpowiedz
  • termet(2017-05-21 08:24) Zgłoś naruszenie 162

    Powinna was interesować ponadczasowa uczciwość i elementarna przyzwoitość. Od czasu kiedy do władzy doszedł Rzepliński, prawo stało się parasolem ochronnym dla Platformy i dla skorumpowanych polityków. Politycy skorumpowali sędziów i uczynili z nich narzędzie polityczne. Trzecią władzę!. Czas to zakończyć za wszelką cenę, nawet kosztem zwolnień grupowych!.

    Odpowiedz
  • helmut(2017-05-21 08:03) Zgłoś naruszenie 132

    Biedni moi Rodacy ,którzy są skazani na wyroki zdegenerowanej kasty.Widok tych ludzi,którzy śmią nazywać się przedstawicielami prawa ;-wzbudza we mnie obrzydzenie.

    Odpowiedz
  • seba(2017-05-21 08:02) Zgłoś naruszenie 123

    KOD i UBywatele w wersji de LUXE

    Odpowiedz
  • s.Magda W.(2017-05-21 07:47) Zgłoś naruszenie 162

    PR ważniejszy aniżeli realne rozwiązywanie problemów sądownictwa. To środowisko jest całkowicie bezkrytycznie w stosunku do siebie, kiedy w tle: rażące w dysproporcjach i oparte na kumoterstwie i feudalizmie nierówne obciążenie sędziów ( to jest jedna z przyczyn wolnego orzekania sędziów), afera reprywatyzacyjna w Warszawie (byłaby ona niemożliwa bez udziału prawników), skandal etyczny - jeśli nieprawnokarny) w SN z udziałem Pietrzkowskiego, urlopy sędziów TK bez składania wniosków urlopowych, ustawki konkursowe na stanowiska sędziego zatwierdzane a niekiedy konstruowane przez KRS. Środowisko sędziowskie, które jest bardzo serwilistyczne i ze strachu nieskore do jakiejkolwiek krytyki poczynań sędziowskich vipów (no bo awans, no bo funkcja, no bo kariera) na Kongresie niczym harcerzyki w reakcji na wystąpienie wiceministra sprawiedliwości buczy i opuszcza salę rozpraw. Pospolityczne i poprawnopolityczne wystąpienia większości uczestników (słychać było, że tajna instrukcja zadziałała). Świetne wystąpienie adwokat Emilii Barabasz. Brawo Pani mecenas. Fatalny kierunek reform Ziobry spowodował, że środowisko skupione wokół obecnego KRS się okopało i w oblężonej twierdzy pozuje na obrońcę demokracji, kiedy w gruncie rzeczy chodzi o zachowanie własnych synekur.

    Odpowiedz
  • igor(2017-05-21 00:38) Zgłoś naruszenie 162

    Do xxxx: Nadzwyczajna kasta znowu się opluła, sama siebie!

    Odpowiedz
  • igor(2017-05-21 00:36) Zgłoś naruszenie 203

    Widać było, jaka straszna demoralizacja ogarnęła środowisko prawników. Zaprosili Prezydenta RP, a gdy pojawił się jego przedstawiciel to go wybuczeli. O taka kultura sowiecka nadzwyczajnej kasty, Chcieli wcześniej rozmawiać z ministerstwem sprawiedliwości o reformie sądownictwa, a jak się pojawił przedstawiciel ministerstwa, to wyszli z sali. Kultura sowiecka i słoma z butów. Wstydźcie się!

    Odpowiedz
  • igor(2017-05-21 00:36) Zgłoś naruszenie 152

    Widać było, jaka straszna demoralizacja ogarnęła środowisko prawników. Zaprosili Prezydenta RP, a gdy pojawił się jego przedstawiciel to go wybuczeli. O taka kultura sowiecka nadzwyczajnej kasty, Chcieli wcześniej rozmawiać z ministerstwem sprawiedliwości o reformie sądownictwa, a jak się pojawił przedstawiciel ministerstwa, to wyszli z sali. Kultura sowiecka i słoma z butów. Wstydźcie się!

    Odpowiedz
  • Mec(2017-05-21 00:14) Zgłoś naruszenie 212

    Zapewnia je ci którzy wychodzą z sali nie mogąc znieść słów krytyki . Byle tak dalej nadzwyczajni !

    Odpowiedz
  • sw. Iwo z Bretani...(2017-05-20 21:49) Zgłoś naruszenie 103

    do xxx---gdzie ty się uchowałeś - prawdopodobnie poza krajem.!!!

    Odpowiedz
  • ale heca..(2017-05-20 21:41) Zgłoś naruszenie 234

    Priorytetem pełne prawo do sądu i przyjazne sądownictwo - sami w to nie wierzą co uchwalili.!!!

    Odpowiedz
  • Bert(2017-05-20 20:38) Zgłoś naruszenie 267

    Bagno wydało z siebie bulgot.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz