statystyki

Jak przygotować urząd do zmian w kodeksie postępowania administracyjnego

autor: Maciej Kiełbus, Joanna Kostrzewska, Agata Legat20.05.2017, 08:30
prawo, sprawiedliwość

Zmienia się kodeks postępowania administracyjnego.źródło: ShutterStock

Zmienia się kodeks postępowania administracyjnego. To element pakietu rozwiązań legislacyjnych, którego celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Co oczywiste, zmiany w k.p.a. nie są adresowane wyłącznie do przedsiębiorców, lecz znajdą zastosowanie w każdym przypadku wydawania decyzji w ogólnej procedurze administracyjnej.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej, dzięki zmianom w k.p.a. zostaną wprowadzone rozwiązania, które mają:

● usprawnić postępowania administracyjne oraz skrócić czas ich trwania, m.in. dzięki przyznaniu stronom możliwości decydowania w szerszym zakresie o realizacji ich prawa do pełnego, dwukrotnego rozpoznania sprawy w procedurze administracyjnej,

● zmniejszyć liczbę rozstrzygnięć kasatoryjnych, gdyż strona będzie mogła zapobiec przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania, a dodatkowo – wprowadzona zostanie przyspieszona procedura, w której sąd administracyjny będzie mógł skontrolować prawidłowość decyzji kasatoryjnej,

● przyczynić się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli przez wprowadzenie zasad i szczegółowych regulacji pozwalających na skuteczniejszą realizację zasady pogłębiania zaufania obywateli do władzy publicznej oraz na wykorzystanie metod polubownego rozwiązywania kwestii spornych,

● zapewnić adekwatność administracyjnych kar pieniężnych do przypadków naruszenia prawa; obecnie nakładanie kar administracyjnych cechuje niejednokrotnie automatyzm.

Do tego wszystkiego muszą się przygotować urzędnicy. A czasu jest bardzo niewiele, bo przepisy wejdą w życie już za dwa tygodnie, 1 czerwca 2017 r.

● ETAP 1 Przygotowanie urzędników

W gminie Dębowice realizacją obowiązków wynikających z nowych przepisów zajęli się wójt Adam Jackowski oraz sekretarz gminy Małgorzata Rybik. Zwołali zebranie, na które zaproszono także kierowników referatów urzędu i radcę prawnego Jerzego Raczka.

– W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie znowelizowanego kodeksu postępowania administracyjnego i z uwagi na niezwykle szeroki zakres nowelizacji oraz jej wielowątkowy charakter, a także wyjątkowo krótki okres między ogłoszeniem zmian w Dzienniku Ustaw a ich wejściem w życie, powinniśmy pilne rozpocząć przygotowania urzędników do stosowania nowych przepisów – zaczął wójt.

– Bez szkoleń się nie obejdzie, zmiany są zbyt duże. Próbowałam się rozeznać, jak to robią w innych gminach – powiedziała sekretarz Małgorzata Rybik. – Rozwiązania zależą od wielkości urzędu, a właściwie liczby zatrudnionych w nim urzędników zajmujących się wydawaniem decyzji w ogólnym postępowaniu administracyjnym. Większe urzędy, w których sprawami załatwianymi w trybie regulowanym k.p.a. zajmuje się więcej osób, rozważają albo już wręcz organizują konsultacje prawne na miejscu, w siedzibie urzędu. Znacząco może to obniżyć koszty oraz ułatwić funkcjonowanie gminy.

– Takie szkolenie zdezorganizuje nam pracę – zauważył kierownik referatu ochrony środowiska Tomasz Kozłowski. – Przecież nie zamkniemy urzędu na ten czas. Ani nie posadzimy w sali obsługi klienta pani sprzątaczki.

– Takie szkolenia są też organizowane w naszym mieście wojewódzkim – wtrąciła się do rozmowy kierowniczka wydziału oświaty Ewa Ptaszyńska. – Wtedy szkolenia mogłyby się odbyć w kilku turach.

– Pani Ewo, pani nigdy nie pamięta o kosztach – jęknęła szefowa wydziału finansowego, Lidia Wołowska. – Kto zapłaci za delegacje, dojazdy, noclegi, koszty konsultacji. No, chyba że pojedzie jedna, góra dwie osoby i przekażą później swoją wiedzę pozostałym.

– Pani Lidio, proszę nie przesadzać, trochę pieniędzy na szkolenia mamy przewidziane w budżecie – przerwał spór wójt. – Wystarczy więcej niż dla dwóch osób. A w naszym mieście powiatowym też są organizowane szkolenia. To zmniejszy koszty związane z podróżami służbowymi, a wydelegowane osoby nie zostaną wyłączone z codziennego funkcjonowania urzędu na zbyt długi czas – powiedział wójt.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bajki(2017-05-20 18:28) Zgłoś naruszenie 11

    Za tymi politpoprawnymi frazesami o partnerskim podejściu do interesanta kryje się zapewne jakiś kolejny lex Szyszko, czuje tu rękę deweloperów, którzy chcą stawiać wieżowce pośrodku dzielnic willowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane