statystyki

Jak przygotować urząd do zmian w kodeksie postępowania administracyjnego

autor: Maciej Kiełbus, Joanna Kostrzewska, Agata Legat20.05.2017, 08:30
prawo, sprawiedliwość

Zmienia się kodeks postępowania administracyjnego.źródło: ShutterStock

Zmienia się kodeks postępowania administracyjnego. To element pakietu rozwiązań legislacyjnych, którego celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Co oczywiste, zmiany w k.p.a. nie są adresowane wyłącznie do przedsiębiorców, lecz znajdą zastosowanie w każdym przypadku wydawania decyzji w ogólnej procedurze administracyjnej.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej, dzięki zmianom w k.p.a. zostaną wprowadzone rozwiązania, które mają:

● usprawnić postępowania administracyjne oraz skrócić czas ich trwania, m.in. dzięki przyznaniu stronom możliwości decydowania w szerszym zakresie o realizacji ich prawa do pełnego, dwukrotnego rozpoznania sprawy w procedurze administracyjnej,

● zmniejszyć liczbę rozstrzygnięć kasatoryjnych, gdyż strona będzie mogła zapobiec przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania, a dodatkowo – wprowadzona zostanie przyspieszona procedura, w której sąd administracyjny będzie mógł skontrolować prawidłowość decyzji kasatoryjnej,

● przyczynić się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli przez wprowadzenie zasad i szczegółowych regulacji pozwalających na skuteczniejszą realizację zasady pogłębiania zaufania obywateli do władzy publicznej oraz na wykorzystanie metod polubownego rozwiązywania kwestii spornych,

● zapewnić adekwatność administracyjnych kar pieniężnych do przypadków naruszenia prawa; obecnie nakładanie kar administracyjnych cechuje niejednokrotnie automatyzm.

Do tego wszystkiego muszą się przygotować urzędnicy. A czasu jest bardzo niewiele, bo przepisy wejdą w życie już za dwa tygodnie, 1 czerwca 2017 r.

● ETAP 1 Przygotowanie urzędników

W gminie Dębowice realizacją obowiązków wynikających z nowych przepisów zajęli się wójt Adam Jackowski oraz sekretarz gminy Małgorzata Rybik. Zwołali zebranie, na które zaproszono także kierowników referatów urzędu i radcę prawnego Jerzego Raczka.

– W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie znowelizowanego kodeksu postępowania administracyjnego i z uwagi na niezwykle szeroki zakres nowelizacji oraz jej wielowątkowy charakter, a także wyjątkowo krótki okres między ogłoszeniem zmian w Dzienniku Ustaw a ich wejściem w życie, powinniśmy pilne rozpocząć przygotowania urzędników do stosowania nowych przepisów – zaczął wójt.

– Bez szkoleń się nie obejdzie, zmiany są zbyt duże. Próbowałam się rozeznać, jak to robią w innych gminach – powiedziała sekretarz Małgorzata Rybik. – Rozwiązania zależą od wielkości urzędu, a właściwie liczby zatrudnionych w nim urzędników zajmujących się wydawaniem decyzji w ogólnym postępowaniu administracyjnym. Większe urzędy, w których sprawami załatwianymi w trybie regulowanym k.p.a. zajmuje się więcej osób, rozważają albo już wręcz organizują konsultacje prawne na miejscu, w siedzibie urzędu. Znacząco może to obniżyć koszty oraz ułatwić funkcjonowanie gminy.

– Takie szkolenie zdezorganizuje nam pracę – zauważył kierownik referatu ochrony środowiska Tomasz Kozłowski. – Przecież nie zamkniemy urzędu na ten czas. Ani nie posadzimy w sali obsługi klienta pani sprzątaczki.

– Takie szkolenia są też organizowane w naszym mieście wojewódzkim – wtrąciła się do rozmowy kierowniczka wydziału oświaty Ewa Ptaszyńska. – Wtedy szkolenia mogłyby się odbyć w kilku turach.

– Pani Ewo, pani nigdy nie pamięta o kosztach – jęknęła szefowa wydziału finansowego, Lidia Wołowska. – Kto zapłaci za delegacje, dojazdy, noclegi, koszty konsultacji. No, chyba że pojedzie jedna, góra dwie osoby i przekażą później swoją wiedzę pozostałym.

– Pani Lidio, proszę nie przesadzać, trochę pieniędzy na szkolenia mamy przewidziane w budżecie – przerwał spór wójt. – Wystarczy więcej niż dla dwóch osób. A w naszym mieście powiatowym też są organizowane szkolenia. To zmniejszy koszty związane z podróżami służbowymi, a wydelegowane osoby nie zostaną wyłączone z codziennego funkcjonowania urzędu na zbyt długi czas – powiedział wójt.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bajki(2017-05-20 18:28) Zgłoś naruszenie 11

    Za tymi politpoprawnymi frazesami o partnerskim podejściu do interesanta kryje się zapewne jakiś kolejny lex Szyszko, czuje tu rękę deweloperów, którzy chcą stawiać wieżowce pośrodku dzielnic willowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane