statystyki

CBA przykręciło kurek z przetargami w NFZ

autor: Sylwia Czubkowska, Klara Klinger16.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 16.05.2017, 11:02

Biuro chwali się, że zapobiegło wydaniu 120 mln zł na kontrakt, który uzależniłby fundusz od konkretnych firm. Ale publiczna instytucja i tak musiała podpisać ze spółkami trzyletni kontrakt wart 87 mln zł.

Z oficjalnego sprawozdania Centralnego Biura Antykorupcyjnego za 2016 r. wynika, że dzięki jego działalności Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędził ponad 100 mln zł. Chodzi o zablokowanie budowy systemu OPUZ (Otwarta Platforma Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Niebezpieczeństwo, zdaniem CBA, polegało na tym, że nowy system uzależniałby fundusz od dwóch firm. Oznaczałby konieczność dalszego udzielania im zamówień w trybie niekonkurencyjnym. Powód? Projekt był tak skonstruowany, że przewidywał korzystanie ze starego oprogramowania, do którego praw autorskich nie ma NFZ, a mają go firmy informatyczne Asseco Poland i Kamsoft.

Tyle że OPUZ był traktowany przez NFZ jako jeden z pomysłów na... uniezależnienie się od tych dwóch firm. Platforma miała służyć wymianie danych przez placówki zdrowia, a także poprawić obsługę pacjenta i rozliczenia prowadzone przez NFZ. – Koszt budowy byłby wysoki, ale docelowo pozwoliłby na niezależność. Przez pewien czas trzeba by jednak utrzymywać umowy z poprzednimi dostawcami, bo nie dałoby się przejść na nowy system z dnia na dzień – tłumaczy Andrzej Strug, jeden z pierwszych autorów projektu, były dyrektor departamentu informatyki w NFZ.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane