statystyki

CBA przykręciło kurek z przetargami w NFZ

autor: Sylwia Czubkowska, Klara Klinger16.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 16.05.2017, 11:02

Biuro chwali się, że zapobiegło wydaniu 120 mln zł na kontrakt, który uzależniłby fundusz od konkretnych firm. Ale publiczna instytucja i tak musiała podpisać ze spółkami trzyletni kontrakt wart 87 mln zł.

Z oficjalnego sprawozdania Centralnego Biura Antykorupcyjnego za 2016 r. wynika, że dzięki jego działalności Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędził ponad 100 mln zł. Chodzi o zablokowanie budowy systemu OPUZ (Otwarta Platforma Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Niebezpieczeństwo, zdaniem CBA, polegało na tym, że nowy system uzależniałby fundusz od dwóch firm. Oznaczałby konieczność dalszego udzielania im zamówień w trybie niekonkurencyjnym. Powód? Projekt był tak skonstruowany, że przewidywał korzystanie ze starego oprogramowania, do którego praw autorskich nie ma NFZ, a mają go firmy informatyczne Asseco Poland i Kamsoft.

Tyle że OPUZ był traktowany przez NFZ jako jeden z pomysłów na... uniezależnienie się od tych dwóch firm. Platforma miała służyć wymianie danych przez placówki zdrowia, a także poprawić obsługę pacjenta i rozliczenia prowadzone przez NFZ. – Koszt budowy byłby wysoki, ale docelowo pozwoliłby na niezależność. Przez pewien czas trzeba by jednak utrzymywać umowy z poprzednimi dostawcami, bo nie dałoby się przejść na nowy system z dnia na dzień – tłumaczy Andrzej Strug, jeden z pierwszych autorów projektu, były dyrektor departamentu informatyki w NFZ.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane