statystyki

Użytkowanie wieczyste: Zmiana przeznaczenia nieruchomości możliwa, ale nie jest jasne od kiedy

autor: Łukasz Łanoszka17.05.2017, 09:22; Aktualizacja: 17.05.2017, 10:25
Bardziej liberalny pogląd wyrażany w orzecznictwie przypisuje charakter trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości chwili, w której użytkownik wieczysty uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę i faktycznie tę budowę rozpocznie.

Bardziej liberalny pogląd wyrażany w orzecznictwie przypisuje charakter trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości chwili, w której użytkownik wieczysty uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę i faktycznie tę budowę rozpocznie.źródło: ShutterStock

Rozpoczęcie budowy czy data pozwolenia na użytkowanie ma decydować o zmianie wysokości lokalnego podatku? Pytanie ważne, bo chodzi o niebagatelne pieniądze, a wyroki sądów są rozbieżne.

Korzystanie z nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste wiąże się z obowiązkiem wnoszenia corocznych opłat na rzecz jej właściciela, a więc odpowiednio gminy lub Skarbu Państwa, stanowiących określony procent wartości nieruchomości w zależności od celu użytkowania, na jaki zostały oddane. Jeśli po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z niej powodująca zmianę celu, na który została oddana, stawka opłaty rocznej może również ulec zmianie. Problem w tym, że przepisy nie określają precyzyjnie, kiedy owa zmiana ma miejsce.

W zakresie budownictwa mieszkaniowego do takiej sytuacji może dojść, jeśli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, dla którego nie określono jednoznacznie w treści umowy celu oddania, a wykorzystywanym dotychczas na cele inne niż mieszkaniowe, realizowana jest przez inwestora indywidualnego lub dewelopera inwestycja mieszkaniowa. Często dzieje się tak w przypadku zabudowywania terenów poprzemysłowych lub należących do innych państwowych jednostek organizacyjnych, które nabyły prawo użytkowania wieczystego tych terenów z dniem 5 grudnia 1990 r. z mocy ustawy. Powstaje wtedy konflikt interesów. Właściciel terenu jest zainteresowany jak najdłuższym wnoszeniem opłat rocznych według wyższej 3-proc. stawki, a inwestor – niższej 1-proc. od terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Dlatego kluczowe jest wskazanie, kiedy dochodzi do trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości uzasadniającej zmianę stawki opłaty rocznej. Wobec braku jasnego kryterium ustawowego, w orzecznictwie sądów zarysowały się dwa główne stanowiska dotyczące tej kwestii.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane