statystyki

Użytkowanie wieczyste: Zmiana przeznaczenia nieruchomości możliwa, ale nie jest jasne od kiedy

autor: Łukasz Łanoszka17.05.2017, 09:22; Aktualizacja: 17.05.2017, 10:25
Bardziej liberalny pogląd wyrażany w orzecznictwie przypisuje charakter trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości chwili, w której użytkownik wieczysty uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę i faktycznie tę budowę rozpocznie.

Bardziej liberalny pogląd wyrażany w orzecznictwie przypisuje charakter trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości chwili, w której użytkownik wieczysty uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę i faktycznie tę budowę rozpocznie.źródło: ShutterStock

Rozpoczęcie budowy czy data pozwolenia na użytkowanie ma decydować o zmianie wysokości lokalnego podatku? Pytanie ważne, bo chodzi o niebagatelne pieniądze, a wyroki sądów są rozbieżne.

Korzystanie z nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste wiąże się z obowiązkiem wnoszenia corocznych opłat na rzecz jej właściciela, a więc odpowiednio gminy lub Skarbu Państwa, stanowiących określony procent wartości nieruchomości w zależności od celu użytkowania, na jaki zostały oddane. Jeśli po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z niej powodująca zmianę celu, na który została oddana, stawka opłaty rocznej może również ulec zmianie. Problem w tym, że przepisy nie określają precyzyjnie, kiedy owa zmiana ma miejsce.

W zakresie budownictwa mieszkaniowego do takiej sytuacji może dojść, jeśli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, dla którego nie określono jednoznacznie w treści umowy celu oddania, a wykorzystywanym dotychczas na cele inne niż mieszkaniowe, realizowana jest przez inwestora indywidualnego lub dewelopera inwestycja mieszkaniowa. Często dzieje się tak w przypadku zabudowywania terenów poprzemysłowych lub należących do innych państwowych jednostek organizacyjnych, które nabyły prawo użytkowania wieczystego tych terenów z dniem 5 grudnia 1990 r. z mocy ustawy. Powstaje wtedy konflikt interesów. Właściciel terenu jest zainteresowany jak najdłuższym wnoszeniem opłat rocznych według wyższej 3-proc. stawki, a inwestor – niższej 1-proc. od terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Dlatego kluczowe jest wskazanie, kiedy dochodzi do trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości uzasadniającej zmianę stawki opłaty rocznej. Wobec braku jasnego kryterium ustawowego, w orzecznictwie sądów zarysowały się dwa główne stanowiska dotyczące tej kwestii.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane