statystyki

Mniej wątpliwości w opiece naprzemiennej

autor: Michalina Topolewska09.05.2017, 07:33; Aktualizacja: 09.05.2017, 10:49

Resort rodziny chce doprecyzować przepisy o opiece naprzemiennej. Zdaniem ministerstwa musi ona oznaczać zajmowanie się dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach przez oboje rodziców.

Tak wynika z propozycji nowego brzmienia art. 2 pkt 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Co do zasady w sytuacji, gdy rodzice rozwiedli się, żyją w separacji lub w rozłączeniu, to dziecko należy do rodziny tego z nich, przy którym sąd ustalił miejsce zamieszkania i sprawuje nad nim faktyczną opiekę. On też ma prawo do pobierania na tego potomka świadczenia wychowawczego. Jest jednak wyjątek od tej reguły, który dotyczy sytuacji, kiedy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod opieką naprzemienną. Wówczas małoletni jest zaliczany do składu obydwu rodzin. Takie rozwiązanie powoduje, że zarówno matka, jak i ojciec mogą otrzymywać świadczenie wychowawcze na to dziecko (jego kwota jest między nich dzielona proporcjonalnie). Dodatkowo w przypadku, gdy np. ojciec dziecka ma kolejnego potomka z drugą żoną, to będzie on traktowany jako drugi w rodzinie, czyli 500 zł będzie przyznane bez kryterium dochodowego. Jego objęty opieką naprzemienną przyrodni brat lub siostra będzie bowiem pierwszym dzieckiem w rodzinie.

W związku z taką możliwością do gmin zgłaszało się wielu rodziców, którzy próbowali udowodnić, że nad dzieckiem z poprzedniego małżeństwa sprawują opiekę naprzemienną. Tyle że ustalenie tego, czy ma ona miejsce, jest problematyczne, bo większość wyroków sądów rodzinnych nie zawiera tego sformułowania. Co więcej, żadne przepisy nie zawierają definicji opieki naprzemiennej.

Teraz ma się to zmienić. W projekcie nowelizacji ustawy z 11 lutego 2016 r. znalazł się zapis wskazujący, że dziecko jest zaliczane do składu dwóch rodzin, gdy zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod opieką naprzemienną sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane