statystyki

Czy moderator profilu na Facebooku odpowiada za cudze posty

autor: Michał Culepa27.04.2017, 17:00
Facebook, internet

Początek sprawy miał miejsce kilka lat temu, kiedy Dariusz M. założył na portalu społecznościowym profil mieszkańców jednego z podwarszawskich miast.źródło: ShutterStock

Może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli zostanie uznany za usługodawcę internetowego – uznał Sąd Najwyższy.

Początek sprawy miał miejsce kilka lat temu, kiedy Dariusz M. założył na portalu społecznościowym profil mieszkańców jednego z podwarszawskich miast. Na profilu zaczęły się pojawiać posty krytyczne wobec burmistrza, któremu zarzucano niekompetencję, nepotyzm, a nawet korupcję.

Włodarz pozwał Dariusza M., żądając publikacji przeprosin na portalu internetowym i w lokalnej prasie, a także wpłaty 10 tys. zł na Polski Czerwony Krzyż.

Sądy obydwu instancji były zgodne co do oceny winy Dariusza M. Uznały, że będąc założycielem profilu i moderatorem prowadzonej na nim dyskusji, odpowiada za posty szkalujące burmistrza (przeciwko któremu wówczas nie zostało wszczęte żadne postępowanie karne). Sądy uznały więc, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda. Różniły się jedynie w orzeczonych sankcjach – o ile w I instancji sąd uwzględnił wszystkie roszczenia, zmniejszając jedynie znacznie obowiązek zapłaty na rzecz PCK, o tyle sąd apelacyjny ograniczył obowiązek przeproszenia burmistrza tylko do publikacji w internecie i oddalił żądanie wpłaty na cel społeczny.

Skargę kasacyjną złożył rzecznik praw obywatelskich, który włączył się do sprawy, uznając, że nie można karać założyciela profilu za publikacje, których autorstwa nie wykazano. Argumentował też, że sąd powinien uwzględnić nie tylko przepisy art. 23–24 kodeksu cywilnego chroniące dobra osobiste, ale także normy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1030).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane