statystyki

Prawny mur ma nas ochronić przed uchodźcami

autor: Sylwia Czubkowska, Michał Potocki26.04.2017, 07:53; Aktualizacja: 26.04.2017, 09:00
imigranci, granica

Rząd przyjął już nową wersję ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Projekt zapowiada zaostrzenie zasad przyjmowania ewentualnych uchodźców. Pojawia się koncepcja „krajów bezpiecznego pochodzenia” i „państw trzecich”, do których będzie można odsyłać cudzoziemców chcących uzyskać status uchodźcy.źródło: ShutterStock

W latach 2015–2016 liczba Tadżyków, którym odmówiono wjazdu do Polski, wzrosła o 163 proc.

Rząd przyjął już nową wersję ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Projekt zapowiada zaostrzenie zasad przyjmowania ewentualnych uchodźców. Pojawia się koncepcja „krajów bezpiecznego pochodzenia” i „państw trzecich”, do których będzie można odsyłać cudzoziemców chcących uzyskać status uchodźcy.

Ma też obowiązywać specjalna, szybka ścieżka oceny, czy cudzoziemiec zasługuje na taką ochronę. Równolegle MSWiA unieważniło dokument „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania” przyjęty przez rząd w 2012 r. Proponowano tam uproszczenie zasad pobytu i pracy, większy nacisk na edukację dzieci imigrantów oraz umożliwienie zalegalizowania pobytu cudzoziemcom przebywającym nielegalnie.

Zgodnie z nową procedurą wniosek o status uchodźcy ma być rozpatrzony w ciągu 28 dni, a cudzoziemiec w tym czasie ma przebywać w detencji, czyli ośrodku zamkniętym. – Ma być pozbawiony wolności na wniosek Straży Granicznej (SG). Metoda odwołuje się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/32/UE. Tyle że w wizji unijnej ma to być wyjątkowa procedura. Do tego stopnia, że cudzoziemiec w tym czasie ma przebywać w strefie tranzytowej lub na przejściu granicznym. Nie ma ona mieć masowego charakteru – tłumaczył nam szef rady ds. uchodźców Paweł Dąbrowski.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane