statystyki

Stare zamówienie można uzupełnić bez przetargu

autor: Sławomir Wikariak26.04.2017, 09:44; Aktualizacja: 26.04.2017, 10:54
Przy zamówieniach dodatkowych zmiana kontraktu musi być dokonana w ciągu trzech lat od udzielenia zamówienia podstawowego i nie może przekraczać 50 proc. jego wartości.

Przy zamówieniach dodatkowych zmiana kontraktu musi być dokonana w ciągu trzech lat od udzielenia zamówienia podstawowego i nie może przekraczać 50 proc. jego wartości.źródło: ShutterStock

Po ubiegłorocznej dużej nowelizacji prawa zamówień publicznych urzędy nie mogą już udzielać zamówień uzupełniających i dodatkowych w trybie wolnej ręki. Ale dotyczy to tylko nowych postępowań. – Przy starych jest inaczej – przypomniał w niedawnej opinii Urząd Zamówień Publicznych.

I tak, jeśli uzupełnienie jest niezbędne do prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego, zawartego przed wejściem w życie nowelizacji, to zamawiający mają prawo zwiększyć zakres prac czy dostaw. Możliwe jest to także, jeśli kontrakt z wykonawcą został podpisany później, ale do przetargu doszło jeszcze pod rządami starej ustawy.

Co więcej, jak twierdzą prawnicy Urzędu Zamówień Publicznych, aneks przewidujący uzupełnienia jest dopuszczalny również wtedy, gdy umowa podstawowa została już zrealizowana. Uwaga! W takiej sytuacji aneks nie powinien jednak zmieniać warunków pierwotnej umowy, choć może być lekko modyfikowany.

Zamawiający nie musi jednak powiadamiać prezesa UZP o udzieleniu takiego zamówienia z wolnej ręki. Nie trzeba również zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych ani przekazywać go do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane