statystyki

Kiedy umowę spółki partnerskiej może wypowiedzieć wierzyciel

autor: Anna Borysewicz25.04.2017, 09:55; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:44
Wierzyciel drugiego partnera nie może wypowiedzieć umowy spółki, ponieważ bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika odnosi się do ostatnich czterech, a nie sześciu miesięcy.

Wierzyciel drugiego partnera nie może wypowiedzieć umowy spółki, ponieważ bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika odnosi się do ostatnich czterech, a nie sześciu miesięcy.źródło: ShutterStock

Ja i kolega jesteśmy wspólnikami spółki partnerskiej. Kolega ma prywatne długi. Ponieważ od czterech miesięcy prowadzona jest bezskutecznie egzekucja z jego ruchomości, kilka dni temu jeden z jego wierzycieli zapowiedział, że wypowie umowę naszej spółki. Przedstawił tytuł egzekucyjny oraz pismo od komornika, że egzekucja – wobec braku majątku – zostanie umorzona. Dodam, że spółka jest zawarta na trzy lata, a w kontrakcie jest klauzula, w świetle której nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela któregokolwiek z partnerów. Czy wierzyciel ma prawo tak postąpić?

W świetle art. 99 pkt 3 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) w przypadku wypowiedzenia kontraktu spółki partnerskiej przez wierzyciela wspólnika stosuje się m.in. przepisy art. 62 i 64 tej ustawy – te same, które regulują kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy spółki jawnej przez wierzyciela jej wspólnika oraz skutki owej sytuacji dla dalszego funkcjonowania podmiotu. Chodzi tu zatem o osobistego wierzyciela uczestnika spółki, a nie – podmiotu. Przy czym wierzyciel, o którym mowa w art. 62 k.s.h., nie może sięgać bezpośrednio do majątku spółki (art. 62 par. 1 k.s.h.), a jedynie do tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w niej, które są zbywalne i wolno nimi rozporządzać (mają charakter majątkowy), np. prawo do już podzielonego (ale nie – potencjalnego) zysku za dany rok obrotowy.

Zgodnie zaś z art. 62 par. 2 k.s.h. warunkiem wypowiedzenia umowy podmiotu, zarówno bezterminowej, jak i tej zawartej na czas oznaczony, jest bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika-dłużnika prowadzonej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a ponadto posiadanie przez osobistego wierzyciela tytułu egzekucyjnego (np. prawomocnego wyroku) oraz uzyskanie przez niego zajęcia roszczeń należnych wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki. Co do zasady oświadczenie o wypowiedzeniu należy złożyć na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego (który zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym). Jeżeli jednak umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z niego skorzystać.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane