statystyki

Kiedy umowę spółki partnerskiej może wypowiedzieć wierzyciel

autor: Anna Borysewicz25.04.2017, 09:55; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:44
Wierzyciel drugiego partnera nie może wypowiedzieć umowy spółki, ponieważ bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika odnosi się do ostatnich czterech, a nie sześciu miesięcy.

Wierzyciel drugiego partnera nie może wypowiedzieć umowy spółki, ponieważ bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika odnosi się do ostatnich czterech, a nie sześciu miesięcy.źródło: ShutterStock

Ja i kolega jesteśmy wspólnikami spółki partnerskiej. Kolega ma prywatne długi. Ponieważ od czterech miesięcy prowadzona jest bezskutecznie egzekucja z jego ruchomości, kilka dni temu jeden z jego wierzycieli zapowiedział, że wypowie umowę naszej spółki. Przedstawił tytuł egzekucyjny oraz pismo od komornika, że egzekucja – wobec braku majątku – zostanie umorzona. Dodam, że spółka jest zawarta na trzy lata, a w kontrakcie jest klauzula, w świetle której nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela któregokolwiek z partnerów. Czy wierzyciel ma prawo tak postąpić?

W świetle art. 99 pkt 3 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) w przypadku wypowiedzenia kontraktu spółki partnerskiej przez wierzyciela wspólnika stosuje się m.in. przepisy art. 62 i 64 tej ustawy – te same, które regulują kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy spółki jawnej przez wierzyciela jej wspólnika oraz skutki owej sytuacji dla dalszego funkcjonowania podmiotu. Chodzi tu zatem o osobistego wierzyciela uczestnika spółki, a nie – podmiotu. Przy czym wierzyciel, o którym mowa w art. 62 k.s.h., nie może sięgać bezpośrednio do majątku spółki (art. 62 par. 1 k.s.h.), a jedynie do tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w niej, które są zbywalne i wolno nimi rozporządzać (mają charakter majątkowy), np. prawo do już podzielonego (ale nie – potencjalnego) zysku za dany rok obrotowy.

Zgodnie zaś z art. 62 par. 2 k.s.h. warunkiem wypowiedzenia umowy podmiotu, zarówno bezterminowej, jak i tej zawartej na czas oznaczony, jest bezskuteczność egzekucji z ruchomości wspólnika-dłużnika prowadzonej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a ponadto posiadanie przez osobistego wierzyciela tytułu egzekucyjnego (np. prawomocnego wyroku) oraz uzyskanie przez niego zajęcia roszczeń należnych wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki. Co do zasady oświadczenie o wypowiedzeniu należy złożyć na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego (który zazwyczaj pokrywa się z rokiem kalendarzowym). Jeżeli jednak umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z niego skorzystać.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane