statystyki

Resort zapowiada rozszerzenie obrony koniecznej

autor: Piotr Szymaniak25.04.2017, 07:42; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:14
Obrona, atak, przestępca

Na problemy z właściwym uregulowaniem kontratypu obrony koniecznej prawnicy zwracają uwagę od latźródło: ShutterStock

 Przekroczenie granic obrony koniecznej w sytuacji, gdy osoba broni się przed atakiem w swoim domu lub na terenie posesji, nie będzie karane – poinformował wczoraj „Super Express”. 

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza, że trwają prace nad modyfikacją art. 25 kodeksu karnego, ale ostateczny kształt przepisu nie jest zatwierdzony. Jedną z wciąż branych pod uwagę koncepcji jest dodanie par. 2a, zgodnie z którym nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, domu albo przylegającego do niego ogrodzonego terenu, lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

Na problemy z właściwym uregulowaniem kontratypu obrony koniecznej prawnicy zwracają uwagę od lat. – Kiedy swego czasu komisja kodyfikacyjna rozesłała ankietę do prokuratorów i sędziów wydziałów karnych, prosząc o wskazanie obszarów w prawie karnym, które wymagają poprawy, zdecydowanie najwięcej głosów dotyczyło niewłaściwego uregulowania przepisów o obronie koniecznej – przypomina dr Piotr Kładoczny z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Philip(2017-04-25 12:42) Zgłoś naruszenie 51

    Nareszcie. Mimo wielu błędów i wypaczeń, coraz więcej normalności w obszarze prawa. Za poprzedniej ekipy ważniejsze były mecze, małże i ostrygi. Lenistwo. Niestety.

    Odpowiedz
  • abcd(2017-04-25 20:43) Zgłoś naruszenie 21

    Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane