statystyki

Doradca minister cyfryzacji: Aby szerzej korzystać z biometrii, trzeba zmienić przepisy

autor: Jakub Styczyński21.04.2017, 16:30; Aktualizacja: 21.04.2017, 18:02
Dane

Kiedy planują państwo wprowadzić w swoim urzędzie używanie danych biometrycznych pracowników?źródło: ShutterStock

Rozważamy zmianę kodeksu pracy w takim kierunku, aby z jednej strony zapewnić poszanowanie prywatności obywateli, a z drugiej strony dać pracodawcom możliwość dostępu do pewnego zakresu danych pracownika - mówi dr Maciej Kawecki, doradca minister cyfryzacji, który zajmuje się dostosowaniem aktów prawnych do RODO.

Czy resort cyfryzacji, implementując RODO, zastosuje liberalne podejście do kwestii stosowania danych biometrycznych przez przedsiębiorców?

Znaczna część regulacji prawnych dotyczących biometrii znajduje się w unijnym rozporządzeniu i projektowana nowa polska ustawa o ochronie danych osobowych niewiele tutaj zmieni. Są to informacje uznane za dane osobowe szczególnie chronione, których gromadzenie co do zasady możliwe jest po uzyskaniu zgody osoby, której dotyczą, bądź gdy uprawnienie takie wynika wprost z przepisów prawa. Normy takie znajdować się będą w ustawach sektorowych, które co do zasady podlegają właściwości innych resortów.

Nowością, na którą warto zwrócić uwagę, jest przesądzenie wprost w przepisach rozporządzenia, że do danych biometrycznych zalicza się również wizerunek osoby. Powyższe nie oznacza jednak, że zasady gromadzenia danych biometrycznych nie będą zupełnie objęte regulacją krajową. Szczególną uwagę przywiązać należy w tym zakresie do zasad przetwarzania danych osobowych pracowników, które objęte są swobodą regulacyjną państw członkowskich.

Obecnie polskie przepisy ograniczają użycie biometrii przez pracodawców, np. w celu ewidencji czasu pracy. Czy w tym zakresie coś się zmieni?


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane