statystyki

Bezpieczna spółka z o.o.

autor: Patryk Słowik20.04.2017, 07:40; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:29
Są zwolennicy zaproponowanych zmian. Należy do nich m.in. Prokuratoria Generalna RP.

Są zwolennicy zaproponowanych zmian. Należy do nich m.in. Prokuratoria Generalna RP.źródło: ShutterStock

Mniejsza elastyczność przy zawiązywaniu biznesu przez internet, ale zarazem zmniejszone ryzyko nieprawidłowości i zakładania firm na niczego nieświadomych ludzi. To kluczowa zmiana w projekcie nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym zajmie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm.

Obecnie, aby zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym (tzw. S-24), wystarczy złożenie zwykłego podpisu elektronicznego. Opcjonalnie podpisanie umowy oraz wniosku o wpis może zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym lub potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Czterech na pięciu rozpoczynających biznes wybiera jednak ten pierwszy wariant, ponieważ to rozwiązanie najprostsze, i na dodatek bezpłatne.

Rzecz w tym, że prostotę w korzystaniu z dobrodziejstw elektronizacji zaczęli wykorzystywać nie tylko przedsiębiorcy, lecz także przestępcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości zanotowało ponad 40 przypadków rejestracji spółek przez internet na cudze dane osobowe. Model działania jest podobny: rejestracja następuje na pozyskane w nielegalny sposób dane, a następnie spółka zaciąga szereg zobowiązań. Organizator procederu po kilku miesiącach znika niczym kamfora, a z problemem zostają rzekomy założyciel oraz wierzyciele.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane