statystyki

Bezpieczna spółka z o.o.

autor: Patryk Słowik20.04.2017, 07:40; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:29
Są zwolennicy zaproponowanych zmian. Należy do nich m.in. Prokuratoria Generalna RP.

Są zwolennicy zaproponowanych zmian. Należy do nich m.in. Prokuratoria Generalna RP.źródło: ShutterStock

Mniejsza elastyczność przy zawiązywaniu biznesu przez internet, ale zarazem zmniejszone ryzyko nieprawidłowości i zakładania firm na niczego nieświadomych ludzi. To kluczowa zmiana w projekcie nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym zajmie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm.

Obecnie, aby zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym (tzw. S-24), wystarczy złożenie zwykłego podpisu elektronicznego. Opcjonalnie podpisanie umowy oraz wniosku o wpis może zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym lub potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Czterech na pięciu rozpoczynających biznes wybiera jednak ten pierwszy wariant, ponieważ to rozwiązanie najprostsze, i na dodatek bezpłatne.

Rzecz w tym, że prostotę w korzystaniu z dobrodziejstw elektronizacji zaczęli wykorzystywać nie tylko przedsiębiorcy, lecz także przestępcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości zanotowało ponad 40 przypadków rejestracji spółek przez internet na cudze dane osobowe. Model działania jest podobny: rejestracja następuje na pozyskane w nielegalny sposób dane, a następnie spółka zaciąga szereg zobowiązań. Organizator procederu po kilku miesiącach znika niczym kamfora, a z problemem zostają rzekomy założyciel oraz wierzyciele.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane