statystyki

Posiedzenie NRA do powtórki, koszty dyscyplinarek do urealnienia

autor: Anna Krzyżanowska10.04.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.04.2017, 09:21
Co teraz może zrobić NRA? Możliwe rozwiązania są dwa.

Co teraz może zrobić NRA? Możliwe rozwiązania są dwa.źródło: ShutterStock

Poznańska rada adwokacka zaapelowała w czwartek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia NRA. Powód? Konieczność skorygowania uchwał kosztowych. Na ich mocy podniesione zostały – do niebotycznej wręcz wysokości – maksymalne koszty postępowań dyscyplinarnych w palestrze. Chodzi o sumy, które po decyzji samorządowych sądów (a w przypadku spraw mniejszej wagi również dziekanów) uiszczać muszą adwokaci skazani za popełnienie deliktów dyscyplinarnych.

SAMORZĄDY PRAWNICZE

„Podjęte uchwały wydają się wadliwe” – wskazuje ORA Poznań. I podkreśla, że prawo o adwokaturze uprawnia NRA do podjęcia stosownych uchwał, ale określone w nich kwoty muszą uwzględniać przeciętne koszty prowadzenia postępowań dyscyplinarnych. Zauważa, że w izbie wielkopolskiej koszty te oscylują wokół 1–2 tys. zł, zatem w innych izbach zapewne są zbliżone. Dlatego też w jej ocenie ustanowienie opłaty maksymalnej na poziomie 25 tys. (dotychczas było to 3 tys. zł) – co właśnie ma ostatnim plenum zrobiła NRA – wydaje się przesadne. „Wobec czego celowe jest rozważenie obniżenia górnej granicy opłat dyscyplinarnych, aby nie doprowadzić do tego, że opłata dyscyplinarna stanie się dodatkową sankcją dla obwinionego adwokata” – czytamy w uchwale.

Co więcej, stanowisko Poznania potwierdza, że motywem podwyższenia stawek mogło być nie tyle urealnienie kosztów prowadzenia postępowań, ile współfinansowanie z nich diet dla sędziów i pionu dyscyplinarnego w izbach. To zaś w ocenie wielkopolskiej rady nie ma żadnego oparcia w obowiązującym prawie. Wynagrodzenia członków samorządowego sądownictwa powinny być bowiem pokrywane z budżetu każdej izby, a nie z pieniędzy zasądzonych od obwinionych.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane