statystyki

Od osób prawnych można wymagać więcej

autor: Anna Krzyżanowska05.04.2017, 07:27; Aktualizacja: 05.04.2017, 09:21
Kontroli poddane zostały dwa przepisy: art. 130 ustawy o kosztach sądowych oraz art. 117 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego

Kontroli poddane zostały dwa przepisy: art. 130 ustawy o kosztach sądowych oraz art. 117 par. 3 kodeksu postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

 Wyższe ryzyko procesowe związane z większymi obowiązkami co do sprawności działania przed sądem jest uzasadnione m.in. profesjonalnym charakterem usługi prawnej, z której przedsiębiorcy powinni korzystać.

Do takiego przekonania doszedł wczoraj Trybunał Konstytucyjny, który rozpoznawał zagadnienie prawne złożone przez sąd rejonowy w Warszawie. Problem sprowadzał się do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy nałożony na osobę prawną ciężar wykazania braku dostatecznych środków odpowiednio na poniesienie kosztów sądowych, jak i kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika jest zgodny z prawem do sądu (w aspekcie odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej) i zasadą równości wobec prawa.

Kontroli poddane zostały dwa przepisy: art. 130 ustawy o kosztach sądowych oraz art. 117 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z pierwszym z nich sąd może przyznać zwolnienie od kosztów osobie prawnej, jeżeli ta wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie. Drugi mówi natomiast o tym, że osoba prawna niezwolniona przez sąd od kosztów może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli udowodni, że nie ma dostatecznych środków na jego wynagrodzenie.

Pytający sąd zauważył, że ustawodawca nałożył na osoby fizyczne ubiegające się o zwolnienie obowiązek złożenia jedynie oświadczenia obejmującego szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Nie muszą jednak tego dokumentować. Przewidziana jest również procedura uzupełnienia pisma.

„W odniesieniu do osób prawnych sąd jest znaczniej mniej życzliwy” – podkreślał sąd rejonowy. Zaznaczając, że skutkiem niewykazania przez osobę prawną braku pieniędzy jest oddalenie wniosku.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2017-04-06 08:37) Zgłoś naruszenie 10

    Tu mamy zagmatwane Państwo Prawa ,że tęgie głowy prawne i sądy się gubią w takich przepisach ,a co ma zrobić mała firma .Nowa zmiano ,miało być lepiej ,mądrzej, jaśniej , a tu wybrani bez konkursu , z kapelusza prezia , nieudaczniki be z wiedzy branżowej i upr., zadufani jak cały były AWS ,co robią ponad rok ???!!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane