statystyki

Przestępstwo nienawiści nie tylko w stosunku do cudzoziemców

autor: Adam Ploszka04.04.2017, 10:45; Aktualizacja: 04.04.2017, 10:46
prawo

Pogląd Europejskiego Trybunału Praw Człowieka warto skonfrontować z ostatnim wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w sprawie pobicia w tramwaju profesora UW za to, że mówił po niemieckuźródło: ShutterStock

Nieuwzględnienie przez władze publiczne motywacji rasowej, która doprowadziła do popełnienia przestępstwa, narusza Europjeską Konwencję Praw Człowieka. Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Škorjanec przeciwko Chorwacji (skarga nr 25536/14).

Sprawa dotyczyła zdarzenia z czerwca 2013 r., kiedy to skarżąca Maja Škorjanec spacerowała ze swoim partnerem na rynku w stolicy Chorwacji. W pewnym momencie dwóch nieznajomych mężczyzn zaczęło znieważać jej partnera z powodu jego romskiego pochodzenia. Gdy ten zaczął przed nimi uciekać, napastnicy dogonili go i dotkliwie pobili. Także skarżąca, gdy ruszyła na ratunek swojemu partnerowi, została odepchnięta i kopnięta w głowę.

Napastnicy zostali oskarżeni i skazani za groźby karalne oraz pobicie, do którego to miało dojść z pobudek o charakterze rasowym (ang. hate crime), ale tylko w odniesieniu do mężczyzny. Motyw ten nie został uwzględniony w przypadku czynu, którego napastnicy dopuścili się w stosunku do skarżącej. W związku z tym para wniosła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa o podłożu rasowym. Chorwackie organy ścigania odmówiły wszczęcia postępowania z uwagi na brak dowodów na to, że mężczyźni zaatakowali skarżącą z powodu nienawiści do Romów, w sytuacji gdy ona sama nie była osobą romskiego pochodzenia.

W związku z tym kobieta wniosła skargę do ETPC, w której zarzuciła, że prawo krajowe i w szczególności praktyka jego stosowania nie gwarantują ochrony przed przemocą motywowaną nienawiścią w stosunku do osób, które ucierpiały w jej wyniku nie poprzez bezpośrednie posiadanie cech wywołujących nienawiść, lecz dlatego że są w związku z osobą posiadająca takie cechy. W jej ocenie miało to naruszyć jej wolność od nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do prywatności i zakaz dyskryminacji.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane