statystyki

Przestępstwo nienawiści nie tylko w stosunku do cudzoziemców

autor: Adam Ploszka04.04.2017, 10:45; Aktualizacja: 04.04.2017, 10:46
prawo

Pogląd Europejskiego Trybunału Praw Człowieka warto skonfrontować z ostatnim wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w sprawie pobicia w tramwaju profesora UW za to, że mówił po niemieckuźródło: ShutterStock

Nieuwzględnienie przez władze publiczne motywacji rasowej, która doprowadziła do popełnienia przestępstwa, narusza Europjeską Konwencję Praw Człowieka. Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Škorjanec przeciwko Chorwacji (skarga nr 25536/14).

Sprawa dotyczyła zdarzenia z czerwca 2013 r., kiedy to skarżąca Maja Škorjanec spacerowała ze swoim partnerem na rynku w stolicy Chorwacji. W pewnym momencie dwóch nieznajomych mężczyzn zaczęło znieważać jej partnera z powodu jego romskiego pochodzenia. Gdy ten zaczął przed nimi uciekać, napastnicy dogonili go i dotkliwie pobili. Także skarżąca, gdy ruszyła na ratunek swojemu partnerowi, została odepchnięta i kopnięta w głowę.

Napastnicy zostali oskarżeni i skazani za groźby karalne oraz pobicie, do którego to miało dojść z pobudek o charakterze rasowym (ang. hate crime), ale tylko w odniesieniu do mężczyzny. Motyw ten nie został uwzględniony w przypadku czynu, którego napastnicy dopuścili się w stosunku do skarżącej. W związku z tym para wniosła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa o podłożu rasowym. Chorwackie organy ścigania odmówiły wszczęcia postępowania z uwagi na brak dowodów na to, że mężczyźni zaatakowali skarżącą z powodu nienawiści do Romów, w sytuacji gdy ona sama nie była osobą romskiego pochodzenia.

W związku z tym kobieta wniosła skargę do ETPC, w której zarzuciła, że prawo krajowe i w szczególności praktyka jego stosowania nie gwarantują ochrony przed przemocą motywowaną nienawiścią w stosunku do osób, które ucierpiały w jej wyniku nie poprzez bezpośrednie posiadanie cech wywołujących nienawiść, lecz dlatego że są w związku z osobą posiadająca takie cechy. W jej ocenie miało to naruszyć jej wolność od nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do prywatności i zakaz dyskryminacji.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane