Konstytucja: Piękna dwudziestoletnia. A jednak zapomniana i niedoceniana

autor: Jacek Trela30.03.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.03.2017, 08:24

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wygląda na to, że w tym roku jubileusz obowiązującej konstytucji będzie przemilczany. A może wręcz, używając dzisiejszej terminologii, wyklęty.

Wolność to prawo czynienia wszystkiego, na co pozwalają prawa – stwierdził przed laty Monteskiusz. Przemyślenia tego wybitnego filozofa były niewątpliwie fundamentem dla organizacji nowoczesnych zachodnich społeczeństw. Przyjęty przez nie system trójpodziału władz i postulat umiarkowania rządzących sprawiły, że stały się one wzorem dla innych społeczeństw i kultur. Gwarantem przestrzegania tych zasad są konstytucje. Takie mechanizmy wprowadziła też Konstytucja RP z 1997 r.

Jej jubileusz przypadł na moment ostrego sporu politycznego. Ze smutkiem muszę zauważyć, że chociaż szczycimy się w Polsce długoletnią tradycją konstytucyjną – jesteśmy przecież drugim państwem na świecie, które przyjęło ustawę zasadniczą – to wygląda na to, że w tym roku jubileusz obowiązującej konstytucji będzie przemilczany. A może wręcz, używając dzisiejszej terminologii, wyklęty.

Szkoda, bo właśnie ten dokument był jednym z kamieni milowych, który umożliwił Polsce i Polakom wejście do Unii Europejskiej i NATO. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że konstytucja z 1997 r. symbolicznie zakończyła proces zapoczątkowany 3 maja 1791 r. – marsz do wspólnoty krajów Zachodu.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane