statystyki

Nowe porządki w Trybunale Konstytucyjnym. Koniec z telepracą

autor: Piotr Szymaniak29.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 29.03.2017, 08:37
Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdów

Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdówźródło: ShutterStock

Pracownicy merytoryczni zatrudnieni w biurze TK będą musieli fizycznie przebywać w gmachu przy al. Szucha. Ma to usprawnić pracę sądu oraz... przynieść oszczędności. Rocznie z tytułu zwrotów kosztów podróży czy diet w związku z delegacjami trybunał wydawał ponad 33 tys. zł.

– Sytuacja, jaką tu zastałem, nie jest normalna. Kontakt z pracownikami jest utrudniony, bo albo wykonują pracę zdalnie, albo w ograniczonym wymiarze godzin. Część pracowników pojawia się na miejscu incydentalnie. W dodatku każde ściągnięcie pracownika spoza Warszawy oznacza koszty. Trzeba wypłacać dietę, zwracać koszty podróży, a jak ktoś przyjeżdża na dwa dni, to jeszcze trzeba mu zapewnić nocleg – wylicza sędzia Mariusz Muszyński. Taki model pracy mieli np. pracownicy sądu zajmujący się sprawdzaniem wniosków, zagadnień i skarg pod względem formalnym. – Pojawiają się w trybunale tylko po to, by pobrać lub oddać kolejną partię dokumentów – dodaje sędzia Muszyński.

Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdów. Wszystko dlatego, że dla blisko 30 osób miejscem wykonywania pracy określonym w umowie nie jest siedziba pracodawcy, lecz miejsce zamieszkania. To oznacza, że w takiej sytuacji są w podróży służbowej nawet wówczas, gdy przyjeżdżają do Warszawy, właśnie do gmachu na Szucha. – Takie uregulowania wynikają wprost z kodeksu pracy – tłumaczy dr Grażyna Spytek-Bandurska z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zgodnie z art. 775 k.p. pracownikowi przysługują zwroty kosztów podróży, gdy wykonuje zadanie służbowe nie tylko poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, ale też poza stałym miejscem pracy – wyjaśnia dr Spytek-Bandurska.

Jeśli więc miejsce świadczenia pracy znajduje się w innym mieście niż „centrala”, zainteresowanemu przysługuje zwrot kosztów nawet gdy do owej centrali się udaje. W rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167), mowa jest o dietach, zwrocie kosztów przejazdu (w tym dojazdu komunikacją miejską), noclegach, a także pokryciu innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane