statystyki

Nowe porządki w Trybunale Konstytucyjnym. Koniec z telepracą

autor: Piotr Szymaniak29.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 29.03.2017, 08:37
Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdów

Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdówźródło: ShutterStock

Pracownicy merytoryczni zatrudnieni w biurze TK będą musieli fizycznie przebywać w gmachu przy al. Szucha. Ma to usprawnić pracę sądu oraz... przynieść oszczędności. Rocznie z tytułu zwrotów kosztów podróży czy diet w związku z delegacjami trybunał wydawał ponad 33 tys. zł.

– Sytuacja, jaką tu zastałem, nie jest normalna. Kontakt z pracownikami jest utrudniony, bo albo wykonują pracę zdalnie, albo w ograniczonym wymiarze godzin. Część pracowników pojawia się na miejscu incydentalnie. W dodatku każde ściągnięcie pracownika spoza Warszawy oznacza koszty. Trzeba wypłacać dietę, zwracać koszty podróży, a jak ktoś przyjeżdża na dwa dni, to jeszcze trzeba mu zapewnić nocleg – wylicza sędzia Mariusz Muszyński. Taki model pracy mieli np. pracownicy sądu zajmujący się sprawdzaniem wniosków, zagadnień i skarg pod względem formalnym. – Pojawiają się w trybunale tylko po to, by pobrać lub oddać kolejną partię dokumentów – dodaje sędzia Muszyński.

Tylko w ubiegłym roku TK zwrócił pracownikom koszty biletów za 287 przejazdów. Wszystko dlatego, że dla blisko 30 osób miejscem wykonywania pracy określonym w umowie nie jest siedziba pracodawcy, lecz miejsce zamieszkania. To oznacza, że w takiej sytuacji są w podróży służbowej nawet wówczas, gdy przyjeżdżają do Warszawy, właśnie do gmachu na Szucha. – Takie uregulowania wynikają wprost z kodeksu pracy – tłumaczy dr Grażyna Spytek-Bandurska z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zgodnie z art. 775 k.p. pracownikowi przysługują zwroty kosztów podróży, gdy wykonuje zadanie służbowe nie tylko poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, ale też poza stałym miejscem pracy – wyjaśnia dr Spytek-Bandurska.

Jeśli więc miejsce świadczenia pracy znajduje się w innym mieście niż „centrala”, zainteresowanemu przysługuje zwrot kosztów nawet gdy do owej centrali się udaje. W rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167), mowa jest o dietach, zwrocie kosztów przejazdu (w tym dojazdu komunikacją miejską), noclegach, a także pokryciu innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane