statystyki

Montaż kamer oznacza wiele dodatkowych obowiązków

autor: Sławomir Wikariak29.03.2017, 18:00
kamera monitoring

Niewielu dyrektorów placówek zdaje sobie jednak sprawę, że wraz z montażem urządzeń muszą spełnić wiele obowiązków prawnych.źródło: ShutterStock

Większość dyrektorów szkół nie wie o tym, że instalując system monitoringu, powinna zgłosić go do GIODO i wdrożyć specjalne zasady bezpieczeństwa ochrony danych osobowych.

Choć brakuje kompleksowych danych dotyczących systemów monitoringu wizyjnego w szkołach, to wiadomo, że są one powszechnie stosowane. Łatwiej można znaleźć placówki, w których kamery są zainstalowane, niż te bez. Niewielu dyrektorów placówek zdaje sobie jednak sprawę, że wraz z montażem urządzeń muszą spełnić wiele obowiązków prawnych. Wskazują na to dwa dokumenty opublikowane w marcu przez dwie instytucje. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli systemów monitoringu w szkołach, generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) wydał zaś wytyczne dotyczące ich stosowania.

Zarejestruj zbiór

Z obydwu publikacji wynika, że dyrektorzy szkół nie mają świadomości, że instalując system monitoringu wizyjnego, na ogół zaczynają przetwarzać dane osobowe. Nie będzie tak jedynie wtedy, gdy obraz z kamer nie jest nagrywany i służy wyłącznie do podglądu (np. przez pracownika ochrony lub woźnego). Jeśli jednak jest rejestrowany w sposób uporządkowany (np. na twardym dysku, tak aby móc łatwo odszukać nagrania z konkretnej godziny), to mamy do czynienia z tworzeniem zbioru danych osobowych. A taki zbiór należy zarejestrować u GIODO. Jak pokazała kontrola NIK, mało który dyrektor dopełnia tego obowiązku.

Z roku na rok coraz więcej kamer

Z roku na rok coraz więcej kamer

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane