statystyki

Montaż kamer oznacza wiele dodatkowych obowiązków

autor: Sławomir Wikariak29.03.2017, 18:00
kamera monitoring

Niewielu dyrektorów placówek zdaje sobie jednak sprawę, że wraz z montażem urządzeń muszą spełnić wiele obowiązków prawnych.źródło: ShutterStock

Większość dyrektorów szkół nie wie o tym, że instalując system monitoringu, powinna zgłosić go do GIODO i wdrożyć specjalne zasady bezpieczeństwa ochrony danych osobowych.

Choć brakuje kompleksowych danych dotyczących systemów monitoringu wizyjnego w szkołach, to wiadomo, że są one powszechnie stosowane. Łatwiej można znaleźć placówki, w których kamery są zainstalowane, niż te bez. Niewielu dyrektorów placówek zdaje sobie jednak sprawę, że wraz z montażem urządzeń muszą spełnić wiele obowiązków prawnych. Wskazują na to dwa dokumenty opublikowane w marcu przez dwie instytucje. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli systemów monitoringu w szkołach, generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) wydał zaś wytyczne dotyczące ich stosowania.

Zarejestruj zbiór

Z obydwu publikacji wynika, że dyrektorzy szkół nie mają świadomości, że instalując system monitoringu wizyjnego, na ogół zaczynają przetwarzać dane osobowe. Nie będzie tak jedynie wtedy, gdy obraz z kamer nie jest nagrywany i służy wyłącznie do podglądu (np. przez pracownika ochrony lub woźnego). Jeśli jednak jest rejestrowany w sposób uporządkowany (np. na twardym dysku, tak aby móc łatwo odszukać nagrania z konkretnej godziny), to mamy do czynienia z tworzeniem zbioru danych osobowych. A taki zbiór należy zarejestrować u GIODO. Jak pokazała kontrola NIK, mało który dyrektor dopełnia tego obowiązku.

Z roku na rok coraz więcej kamer

Z roku na rok coraz więcej kamer

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane