statystyki

MS rozprawia się z bankowymi przywilejami i likwiduje pozostałości po BTE

autor: Patryk Słowik27.03.2017, 08:00; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:15
bank

Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie (sprawy o sygn. P 7/09 i P 45/12) zaznaczył, że banki są podmiotami prawa prywatnego, które powinny być traktowane w taki sam sposób jak inni uczestnicy obrotu cywilnoprawnego.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by największe korporacje były w lepszej sytuacji niż inni wierzyciele. Dlatego przepis, który jest pozostałością po skasowanej wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego, zostanie uchylony. Zapowiedziało to właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Chodzi o art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on, że sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorcy i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Rzecz w tym, że żaden inny wierzyciel nie ma tak uproszczonej ścieżki do uzyskania nakazu zapłaty. A często także – na co zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar – do uprawomocnienia. Wielu obywateli z powodu niedostatecznej wiedzy nie składa sprzeciwów od tych orzeczeń.

Sytuacja klientów korporacji zostanie już niebawem poprawiona w najprostszy możliwy sposób. Regulacja zostanie uchylona. – Przepis ten stanowi przejaw nadmiernego uprzywilejowania banków – przyznaje wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Warchoł. Dlatego też – o czym resort poinformował rzecznika praw obywatelskich – trwają już stosowne prace legislacyjne.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane