statystyki

MS rozprawia się z bankowymi przywilejami i likwiduje pozostałości po BTE

autor: Patryk Słowik27.03.2017, 08:00; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:15
bank

Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie (sprawy o sygn. P 7/09 i P 45/12) zaznaczył, że banki są podmiotami prawa prywatnego, które powinny być traktowane w taki sam sposób jak inni uczestnicy obrotu cywilnoprawnego.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by największe korporacje były w lepszej sytuacji niż inni wierzyciele. Dlatego przepis, który jest pozostałością po skasowanej wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego, zostanie uchylony. Zapowiedziało to właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Chodzi o art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on, że sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorcy i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Rzecz w tym, że żaden inny wierzyciel nie ma tak uproszczonej ścieżki do uzyskania nakazu zapłaty. A często także – na co zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar – do uprawomocnienia. Wielu obywateli z powodu niedostatecznej wiedzy nie składa sprzeciwów od tych orzeczeń.

Sytuacja klientów korporacji zostanie już niebawem poprawiona w najprostszy możliwy sposób. Regulacja zostanie uchylona. – Przepis ten stanowi przejaw nadmiernego uprzywilejowania banków – przyznaje wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Warchoł. Dlatego też – o czym resort poinformował rzecznika praw obywatelskich – trwają już stosowne prace legislacyjne.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane